dodano: 15 października, 2021

Profilaktyczne wizyty u dentysty

Zbyt rzadkie kontrole stanu uzębienia mogą skutkować rozwojem poważnych problemów w jamie ustnej. Wielu pacjentów umawia się do stomatologa dopiero wtedy, gdy zaczyna czuć nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból czy nadwrażliwość. Niestety nawet jeśli na co dzień ich nie odczuwamy, to wcale nie świadczy o tym, że zęby są zdrowe. Rozwijająca się próchnica często nie daje żadnych symptomów. Dopiero wizyta kontrolna u dentysty pozwala na wykrycie schorzeń. Zdiagnozowane na wczesnym etapie pozwolą na uniknięcie długiego, nieprzyjemnego leczenia, zazwyczaj związanego z wysokimi kosztami.

Dlaczego należy regularnie kontrolować stan uzębienia?

Nawet bardzo dokładna i prawidłowa higiena jamy ustnej, nie daje gwarancji, że nie dojdzie do rozwoju chorób. Dlatego tak istotne są systematyczne przeglądy profilaktyczne, które pozwalają zachować zdrowie jamy ustnej i wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości. Pierwsze objawy są zazwyczaj nie do wychwycenia w domowych warunkach. Zmiany bywają niezauważalne, nie powodują dyskomfortu i innych przykrych oznak. Pojawiające się białe plamy, które mogą świadczyć o rozwoju próchnicy, często umiejscawiają się na styku zębów. Dopiero podczas wizyty kontrolnej, po dokładnym oczyszczeniu ich powierzchni, dentysta jest w stanie określić etap zaawansowania schorzenia. Zazwyczaj przebarwienia są bagatelizowane przez pacjentów, którzy nie wiedzą, że mogą one świadczyć o poważnym i tak powszechnym problemie. Nieleczone lub wykryte w bardzo zaawansowanym stadium ubytki, prowadzą do widocznych zmian, obumarcia zęba, a nawet jego utraty.

Warto korzystać z możliwości stomatologii zachowawczej i wyznawać zasadę: “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Regularne wizyty kontrolne i profilaktyka znacząco minimalizują ryzyko wystąpienia poważnych chorób jamy ustnej. Leczenie endodontyczne (kanałowe), które trzeba wdrożyć, gdy próchnica jest już zaawansowana, wiąże się z kilkukrotnymi wizytami, a co za tym idzie, także większymi kosztami.

Co ile należy umawiać się na wizytę do dentysty?

O częstotliwości wizyt profilaktycznych decyduje dentysta, w zależności od indywidualnych zaleceń ustalonych dla danego pacjenta. Przyjmuje się jednak, że osoby dorosłe powinny odwiedzać gabinet stomatologa przynajmniej raz na pół roku. Jeśli stan zębów i dziąseł zaniepokoi lekarza lub stwierdzi on, że kolejne badania należy wykonać wcześniej, zaordynuje kolejną kontrolę, w krótszym odstępie czasu niż sześć miesięcy.

Ogólnie przyjęte wytyczne zależne są także od wieku pacjenta. Dzieci, które nie mają jeszcze stałego uzębienia powinny pojawiać się u dentysty co trzy miesiące, chyba że zaleci on inaczej. Słabsza mineralizacja mleczaków może przyczynić się do szybszego rozprzestrzenia się próchnicy.

Pierwsza konsultacja powinna odbyć się nie później niż do 18 miesiąca życia. Wizyta adaptacyjna pozwoli na ocenę prawidłowości budowy szczęki oraz przebiegu procesu ząbkowania. Zwykle nie wiąże się ona z nieprzyjemnymi czynnościami dla dziecka, dlatego pozwala także na oswojenie się malucha z gabinetem dentystycznym.

przejdź do następnego artykułu
projekt i wykonanie | Nośniki Reklamy