Aktualności

 1. Niedosypianie nie służy przyzębiu

  18-11-2019

  O tym, że codzienne spożywanie alkoholu, stres oraz palenie papierosów powodują choroby jamy ustnej, stomatolodzy wiedzieli już od dawna. Jednak z zaskoczeniem przyjęli informację, iż niedosypianie również pogarsza stan tkanek przyzębia – do tego stopnia, że rozwija się paradontoza.

 2. Jogurtem w paradontozę

  12-11-2019

  Na Bałkanach paradontoza jest bardzo rzadko spotykana, rzadziej też niż w innych rejonach Europy występuje próchnica. Przypuszcza się, że kluczem do rozwiązania tej zagadki może być bardzo wysokie spożycie jogurtu przez mieszkańców słonecznego półwyspu – dobroczynny wpływ tego napoju na tkanki jamy ustnej potwierdziły już kilka lat temu wyniki badań prowadzonych przez naukowców. Jogurt zawiera bakterie powodujące fermentację mlekową i utrudniające rozwój patogennej mikroflory jamy ustnej. Jest też źródłem bardzo dobrze przyswajalnego wapnia. Powinien być stałym składnikiem diety, ale tylko w postaci naturalnej, nie zawierający dodatku cukru.

 3. Brak jednego zęba

  01-11-2019
 4. Aparat ortodontyczny

  31-10-2019

  Część osób po 40. roku życia zastanawia się nad założeniem aparatu ortodontycznego. Niektórzy przedwcześnie rezygnują z tego przedsięwzięcia, ponieważ uważają, że na leczenie ortodontyczne jest już za późno. Niepotrzebnie.
  Lekarze ortodonci dzięki nowoczesnym technologiom, mogą założyć aparat osobie w każdym wieku. Prawidłowe ustawienie zębów względem siebie powoduje, że pacjent lepiej doczyszcza zęby, co minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto poprzez dobry zgryz prawidłowo rozdrabniany jest pokarm i nie naraża się stawu skroniowo-żuchwowego na dysfunkcje.

 5. Przed zabiegiem i po zabiegu

  14-10-2019

  Zabieg stomatologiczny zawsze wiąże się z interwencją w tkanki jamy ustnej. Wprawdzie stomatolog odkaża miejscowo obszar poddawany leczeniu, ale nie zaszkodzi, aby zarówno przed zabiegiem, jak i po jego wykonaniu przeprowadzić płukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem do płukania lub zastosować środek aplikowany miejscowo.

  Przed zabiegiem polecane są środki takie, jak:
  • woda utleniona (łyżeczka na szklankę wody zwykłej)
  • preparaty do pędzlowania
  • nalewki i roztwory zawierające wyciągi roślinne
  • płukanki z chlorheksydyną.

  Po zabiegach usuwania zębów lub złogów poddziąsłowych można zastosować:
  • napary ziołowe z szałwii i rumianku
  • gotowe preparaty z chlorheksydyną
  • środki zawierające octenidynę przeznaczone do stosowania na błony śluzowe
  • produkty z listeryną lub meridol (połączenie aminofluorku i fluorku cynawego).

 6. Odpowiednia pasta do zębów dla
  szczoteczki elektrycznej

  07-10-2019

  Przy wyborze pasty do zębów, która będzie stosowana w skojarzeniu ze szczoteczką elektryczną, bardzo ważne jest, aby miała ona jak najniższy współczynnik ścieralności RDA – ponieważ szczoteczka elektryczna wykonuje co najmniej 5600 ruchów obrotowo-zwrotnych na minutę i 40.000 pulsacji na minutę a w przypadku szczoteczek sonicznych liczby te są znacznie większe. Jest to ważne, gdyż szybkość mycia zębów oraz nacisk szczoteczki na zęby mogą doprowadzić do uszkodzeń szkliwa.

 7. Ubytki kostne można regenerować

  30-09-2019

  Osoby z zanikami tkanki kostnej w szczękach nie muszą rezygnować z możliwości jakie oferuje implantologia. Ubytki kostne można regenerować; odtworzenie następuje z kości własnych pacjenta. Najczęściej używa się fragmentów kostnych pobranych z brody, żeber lub bioder. Kiedy nie ma możliwości zregenerowania tkanki z kości własnych, stosuje się preparaty kościozastępcze, np. pochodzenia odzwierzęcego. Regeneracja tkanki trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

 8. Estetyka uśmiechu

  13-09-2019

  Estetyka uśmiechu to również piękny wygląd dziąseł. Coraz więcej osób domaga się u stomatologa, aby poza leczeniem próchnicy, paradontozy i wad zgryzu, zadbać także o tzw. różową estetykę, czyli kształt, kolor i kontury dziąseł. Wygląd dziąseł stanowi bowiem ukoronowanie estetyki uzębienia i ma wpływ na postrzeganie koloru zębów, ich wielkości i kształtu.

 9. Żucie służy zdrowiu

  06-09-2019

  Podawanie dziecku pokarmów nie tylko pozbawionych cukru ale i o odpowiedniej konsystencji może być traktowane jako profilaktyka chorób jamy ustnej i zębów. Okazuje się, że zdrowiu zębów służą pokarmy rozdrobnione w stopniu, który wymusza żucie. Sprzyja to prawidłowej pracy układu mięśniowego okolic szczękowych twarzy, usprawnia działanie stawów skroniowo – żuchwowych i zapobiega powstawaniu wad zgryzu, których przyczyną może być zbyt długie podawanie dziecku pokarmów nadmiernie rozdrobnionych i papkowatych – oblepiających zęby i nie wymagających żucia i rozgryzania.

 10. Jagody na sprawdzenie czystości

  03-09-2019

  Czarne jagody to świetny i smakowity sposób na szybkie ujawnienie prawdy o tym, czy szczotkowanie zębów było przeprowadzone dokładnie. Ich ciemny sok mocno zabarwi niedoczyszczone miejsca na szkliwie. Tam, gdzie pozostał jeszcze nalot nazębny, pojawi się granatowa plama. Wprawdzie szkliwo czyste również będzie nieco podbarwione, ale nie tak mocno jak obszary niedoczyszczone.