Aktualności

 1. Nie wpuszczamy w kanał… a leczymy! Leczenie kanałowe

  03-02-2023

  Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi z kanałów, wykonania ich dezynfekcji, następnie szczelnym wypełnieniu kanałów odpowiednimi materiałami i na koniec szczelnym zabezpieczeniu korony klinicznej zęba. Ten rodzaj leczenia dentysta zaczyna od usunięcia próchnicy z zęba, a następnie wykonania odpowiedniego dojścia do kanałów korzeniowych.

  Prawidłowo przeprowadzone leczenie eliminuje bóle zęba i daje szanse na jego ocalenie przed ostatecznym usunięciem. Ząb leczony kanałowo z powodzeniem może służyć pacjentowi do końca życia. Zdarzają się sytuacje, w których ząb zaczyna boleć już po kilku miesiącach od zabiegu, zazwyczaj jednak wiążą się one z powikłaniami lub nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem.

  Jako pacjenci często spotykaliśmy się z dużym dyskomfortem w trakcie zabiegu. Dziś jednak, dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym, jest ono zupełnie bezbolesne, gdyż lekarz wykonuje je w znieczuleniu miejscowym.

  Pamiętajmy również, że gdy dziura w zębie sięga najgłębszej warstwy zęba – miazgi – może być za późno na jej ocalenie, dlatego zawczasu należy umówić się na wizytę kontrolną, która pomoże uniknąć utraty zęba.

  W razie wszelkich pytań zapraszamy do Naszego gabinetu!

 2. O bezpiecznym usuwaniu ósemek

  27-01-2023

  Przeciętnie u każdego człowieka szczęka powinna składać się z 32 zębów: siekaczy, kłów, zębów przedtrzonowych oraz trzonowych. Zęby mądrości, czyli potocznie znane „ósemki” to trzecie zęby trzonowe. Należą to narządów szczątkowych, co oznacza, że w trakcie ewolucji traciły swoją pierwotną funkcję. Pojawiają w trakcie wchodzenia w dorosłość. Z czasem stają się porównywane do wyrostka robaczkowego, dlatego niezwłocznie trzeba umówić się na ich bezpieczne usunięcie!

  Dlatego usuwamy ósemki?

  Bo po prostu są nieprzydatne – tak odpowie każdy, ale my rozwiniemy tę myśl! Nie pełnią żadnej ważnej funkcji w organizmie, brakuje dla nich miejsca w naszych szczękach. Im zbyt długie przebywanie w naszym uzębieniu może skutkować wywoływaniem stanu zapalnego. Ósemki nie wyrzynają się całkowicie i są skryte pod warstwą dziąsła. W dalszej perspektywie tworzą one miejsce dla gromadzenia się resztek jedzenia – pożywka dla bakterii. Zwracaj uwagę, czy Twoje zęby mądrości wyrzynają się krzywo lub są przyczyną uciążliwego bólu w jamie ustnej.

  Na czym polega usuwanie?

  Zabieg ekstrakcji ósemek ma dwa rodzaje – 1. za pomocą kleszczy i dźwigni, jeżeli ząb jest ustawiony pod prawidłowym kątem, 2. dłutowanie w przeciwnym razie.

  Dłutowanie polega na odpowiednim nacięciu dziąsła, następnie odsłonięciu kości specjalnymi wiertłami, usunięciu zęba, a na koniec zaszywaniu rany. Zabieg przeprowadza się przy użyciu znieczulenia miejscowego. Dłutowanie jest skutecznym rozwiązaniem chirurgicznym w przypadku zębów zatrzymanych pod dziąseł.

  Możliwe powikłania

  Wbrew pozorom usuwanie ósemek nie powoduje uciążliwych powikłań, ale przed przystąpieniem do zabiegu należy pamiętać wyborze fachowego specjalisty, od którego może zależeć przebieg niepożądanych reakcji. Najczęściej pojawia się dyskomfort (ruchomość szczęki) oraz opuchlizna w operowanym miejscu. Dolegliwości bólowe naturalnie też mogą wystąpić.

  Jeżeli masz wszelkie wątpliwości to zawsze skonsultuj z Naszym specjalistą, a on wskaże odpowiednie zalecenia.

 3. O Implantach słów kilka

  15-12-2022

  Implant to najnowocześniejsze i najbardziej naturalne rozwiązanie w przypadku braku zęba lub zębów. To nic innego jak mała metalowa śrubka wykonana z tytanu, czyli materiału, który doskonale łączy się z kością zastępując tym samym korzeń zęba. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach może wystąpić ryzyko odrzutu implantu. Na niej montowana jest korona porcelanowa lub ceramiczna, której odcień możemy dopasować do odcienia naszych naturalnych zębów. Dzięki implantom Twój uśmiech na nowo uzyska piękny blask.

  Implanty zębowe to świetne rozwiązanie zarówno dla osób, które narzekają na braki zębowe, jak i dla tych pacjentów, którzy borykają się z całkowitym bezzębiem.

  Aby implant mógł spełniać przypisaną mu funkcję utraconego korzenia zębowego, należy umieścić go w kości szczęki lub żuchwy. W tym celu wykonywany jest zabieg implantacji przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Wszczepiony implant zrasta się bezboleśnie z kością, stając się z czasem solidnym filarem do uzupełnień stałych w postaci koron lub mostów.

  Gwarancja zachowania estetyki w uzębieniu

  Zęby odbudowane na implantach spełniają wszystkie oczekiwania pacjentów w zakresie estetyki i funkcjonalności. Główną rolę tu odgrywają takie czynniki jak: idealne dopasowanie do łuku zębowego, bezpieczne zamocowanie oraz łudzące podobieństwo do naturalnych zębów. Skutkuje to pełnym komfortem.

  Dzięki implantom zachowasz zdrowe zęby

  W odróżnieniu do tradycyjnych metod odbudowy zębów w postaci chociażby mostów, protezy osadzone na implantach nie wymagają szlifowania sąsiadujących, zdrowych zębów.

  Skuteczna ochrona przeciwko zanikowi kości

  Kość, w przypadku braku jakiegokolwiek obciążenia, wykazuje skłonności do stopniowego zaniku. Implanty stomatologiczne, podobnie jak korzenie naturalnych zębów, przenoszą równomiernie siłę żucia na szczękę czy żuchwę. Czynność ta szczególnie nasila się w trakcie żucia, dzięki czemu zachowany jest naturalny kształt kości.

  Zapoznaj się z naszą ofertą w zakresie Implantoprotetyki

 4. Co wpływa na zdrowe zęby? Postanowienia noworoczne coraz bliżej!

  09-12-2022

  Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a wraz z nimi stoły pełne przepysznych potraw, które nie do końca dobrze wpływają na stan naszego uzębienia. Jednak, raz na jakiś czas można pozwolić na łakomstwo i spróbować makowca mamy, sernika babci (oczywiście tego „bez rodzynek” 😉 ) lub tradycyjnego karpia.

  Grudzień to czas podsumowań, dlatego warto na moment zatrzymać się i pomyśleć, co po Nowym Roku wykreślić z naszych „jedzeniowych” przyzwyczajeń i przestawić się przemyślany jadłospis, który nie tylko poprawi naszą sylwetkę, ale i pozytywnie wpłynie na jakość naszego uzębienia. Prawidłowa dieta jest istotna w utrzymaniu dobrej kondycji uzębienia oraz tkanek przyzębia. Wymagane świadomego podejścia do właściwości składników pokarmowych, które zawarte są w produktach lądujących na naszym talerzu.

  Dieta a zdrowe i mocne zęby

  Zróżnicowane zbilansowane posiłki – kluczem do sukcesu. Dostarczamy dzięki nim organizmowi wszystkich ważnych makro- i mikroelementów – mowa tu o wapń, fosforze oraz witaminach.

  Witamina A wzmacnia tkankę przyzębia. Przeciwdziała próchnicy. Można spotkać ją w np. jajkach, marchwi, jarmużu, szpinaku, ale także mleku, przetworach mlecznych, podrobach zwierzęcych.

  Witamina D jako budowniczy zębów. Wapń i fosfor są jak zaprawa murarska dla utrzymania zdrowych zębów. Witamina D chroni przez działaniem czynników zewnętrznych. Pamiętajmy o spożywaniu: produktów mlecznych, jajek czy tłustych ryb.

  Witamina C to szczelne naczynia krwionośne. Redukuje ona skłonność do krwawień dziąseł oraz spowalnia proces odsłaniania szyjek zębowych. Brokuły, papryka, brukselka, szpinak czy owoce cytrusowe – to tylko przykłady kolejnych ważnych pozycji do wpisania do naszego menu!

  Witamina E do odbudowy tkanek. Szybsze gojenie ran w jamie ustnej. Dieta powinna uwzględniać orzechy, nasiona słonecznika, pestki dyni, czy oleje roślinne oraz marchew i czosnek.

  Co wykreślamy?

  Po pierwsze – produkty bogate w węglowodany, zwłaszcza cukry proste. Prowadzą do próchnicy oraz osłabiają szkliwo. Po drugie – wszelkiej maści słodycze oraz… suszone owoce! Oblepiają powierzchnie zębów!

  Warto zadbać również o estetykę naszych zębów unikając plam i przebarwień. Wiemy – bez dobrej kawy lub herbaty trudno zacząć dzień, ale postarajmy się je ograniczyć! To samo tyczy się czerwonego wina, napojów gazowanych oraz słodyczy. Mamy kolejny powód dla palaczy, dlaczego warto rzucić palenie! Tytoń negatywnie wpływa na barwę uzębienia.

  W Nowym Roku postanawiam…

  …zadbać o poprawę moich zębów, a przełoży się to pozytywnie na cały organizm! Ale to po Nowym Roku, przecież nie odmówimy radości ze spożywania świątecznego makowca! (oczywiście z umiarem 😉 )

 5. Martwią Cię czarne kropki na uzębieniu? Jak powstaje próchnica?

  05-12-2022

  Próchnica to proces, w którym szkliwo ulega zmiękczaniu przez kwasy. Spowodowane jest to rozkładające się cukry przebywające w naszej jamie ustnej. Najczęstszym objawem są wspomniane w tytule tzw. Czarne kropki.

  Co one oznaczają? Poznaj przyczyny próchnicy.

  Nadmiar cukru

  Cukry to pożywka dla bakterii. Sacharoza, glukoza, maltoza, laktoza, czy również skrobia… brzmią jak tajemnicze zaklęcia? Spokojnie, to tylko lista węglowodanów, które spożywasz. Odpowiadają w dużej mierze za powstawanie próchnicy. Warto pamiętać, że cukry to nie tylko próchnica, ale również otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy niedobór pokarmowy. 

  Niewłaściwa higiena jamy ustnej – zbyt rzadka, za krótka i niedokładna

  Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna odbywać się minimum 2 razy dziennie, trwać ok. 3 minut i być bardzo dokładna. Ze względu na to, jak szkodliwe dla zębów mogą być resztki pokarmów, niezbędne jest także oczyszczanie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną oraz płukanie jamy ustnej specjalnie przeznaczonym do tego celu płynem.

  Zbyt długie przetrzymywanie pokarmu w ustach

  Długie przetrzymywanie pokarmów w ustach powoduje osadzanie się resztek w szczelinach pomiędzy zębami. Rozwiązaniem jest jedzenie możliwie jak najmniej pokarmów okalających zęby oraz bezpośrednio po takim posiłku dokładna higiena jamy ustnej.

  Nie daleko pada jabłko od jabłoni – czyli niewłaściwa dieta kobiety w czasie ciąży.

  Dziecko w łonie matki przejmuje wszystko. Przede wszystkim pokarm, którego zawartość ma duży wpływ na rozwój uzębienia. Nadmiar spożywanych cukrów oraz białka może przełożyć się na niewłaściwy stan zębów dziecka.

  Rzadkie wizyty u dentysty – pamiętajmy o regularności!

  Choć wystarczą dwie kontrolne wizyty w roku, by uchronić zęby przed próchnicą, dla większości osób stanowi to wyzwanie nie do przeskoczenia. Powodem? Strach przed bólem, czy dużymi kosztami leczenia… Nie odwlekajmy tego! Skutki będą wzrastać wprost proporcjonalnie – mocniejszy ból, wyższe rachunki za wizyty.

  Wniosek? Posiadanie zdrowych zębów nie musi okazać się drogą inwestycją! Wystarczy, że zadbamy o prawidłową dietę oraz regularną higienę, a wizyty u stomatologa….. w ostateczności 😉

 6. Jaka pasta jest właściwa dla dziecka na początek?

  18-11-2022

  Jaka pasta jest właściwa dla dziecka na początek? – Temat nie do końca związany z rozszerzaniem diety, ale często pytacie mnie w wiadomościach prywatnych o to, jaka pasta do zębów dla niemowląt będzie najlepsza, czy polecam jakąś konkretną, czy powinna być z fluorem, czy bez. Wybór pierwszej pasty do zębów mamy już dawno za sobą, więc mogę podzielić się z Wami moim doświadczeniem i wiedzą w tym temacie

  Od kiedy należy myć zęby dziecku? Często rodzice zastanawiają się, od kiedy należy myć zęby dziecku. Buzia maluszka (nawet, kiedy nie ma w niej jeszcze ząbków) już od urodzenia powinna być regularnie oczyszczana. Najlepiej codziennie przy wieczornej pielęgnacji wykonać prosty zabieg czyszczenia jamy ustnej niemowlaka. Dzięki temu utrzymujemy odpowiednią higienę, a dodatkowo przyzwyczajamy dziecko do manipulacji w jamie ustnej. Może to okazać się bardzo pomocne, kiedy przejdziemy do pierwszej szczoteczki do zębów. Zabieg czyszczenia dziąseł dziecka można wykonać za pomocą kawałka gazy, bawełnianej chusteczki, czy silikonowej nakładki na palec. Do przemycia buzi dziecka, które nie ma jeszcze zębów wystarczy jedynie woda.
  W momencie wyrznięcia się pierwszego ząbka, powinniśmy zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę. Dzięki niej łatwiej usuniemy resztki pokarmu z zębów oraz będzie ona delikatnie masowała dziąsła. Szczotkować zęby dziecka powinniśmy 2 razy dziennie pastą z fluorem. Często pytacie, czy fluor jest bezpieczny, ponieważ martwicie się, że taki maluszek nie wypluwa pasty. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pastę z fluorem powinniśmy wprowadzić już od pierwszego ząbka. Ważna jest jej ilość na szczoteczce, właśnie ze względu na to, że maluszki połykają pastę. Ilość pasty do zębów dla niemowląt powinna być niewielka. Dla niemowlaka powinno być to jedynie delikatne maźnięcie pastą szczoteczki do zębów. Dzieci, które już umieją wypluwać pastę do zębów, powinny otrzymywać ilość pasty odpowiadającą ziarenku groszku.

 7. Jesienna dieta dla zębów

  28-10-2022

  Przyjazna dla zębów, dieta na jesień

  Dieta na jesień wcale nie musi być szara jak aura za oknem. Wręcz przeciwnie, a wygląd twojego talerza, zależy tylko od twojej wyobraźni.

  Twarde i chrupkie

  Niektóre warzywa dostępne są od wiosny do późnej jesieni, jak to ma miejsce w przypadku kalarepy. Dzięki temu, że występuje w trzech odmianach, również jesienią nie będziesz mieć problemów z zakupem wersji późnej. Razem z marchewką, selerem naciowym i rzodkiewką, tworzy przyjazny twoim zębom kwartet. Jedz te warzywa na surowo, by z jednej strony nie straciły swoich wartości odżywczych, a z drugiej by masowały twoje dziąsła. Usuwają też osad i płytkę nazębną, chroniąc tym samym przed próchnicą i chorobami przyzębia. To niewiele kalorii, a całkiem sporo składników odżywczych. Są też doskonałym zamiennikiem znanych i niezbyt zdrowych słodkich przekąsek.

  Tłuste i jednocześnie bardzo zdrowe

  Nie całe posiłki, a ryby. Możesz je spożywać przez cały rok, ale szczególnie zadbaj o ich obecność w diecie jesiennej. Prócz wapnia i fosforu, zawierają też witaminę D, a tej jesienią i zimą nie sposób pozyskać z pomocą słońca.
  Te trzy składniki odpowiadają za gospodarkę wapniowo-fosforową i kondycję twoich zębów. Poza tym, przydadzą ci się również kwasy omega-3 biorące udział w przyswajaniu wapnia. Jedząc sardynki czy szprotki z puszki, nie wyrzucaj ości. To one bowiem są tu głównym źródłem wapnia.

  Postaw na białe, nim jeszcze spadnie śnieg

  Takie są właśnie produkty mleczne, w tym jogurty bez zawartości cukru. Możesz do nich dodać ulubione płatki, bakalie i inne wartościowe dodatki.
  Prócz tego, z pewnością przyda ci się nieco żółtego sera. Nie tylko podnosi on pH płytki nazębnej, zmniejszając ryzyko rozwoju próchnicy, ale też zawiera wzmacniające szkliwo difosforany.
  Jeśli dbasz o linię, nie przesadzaj jednak z ilością, gdyż ser potrafi być mocno kaloryczny.

 8. Na czym polega protetyka?

  14-10-2022

  Jeśli martwią Cię problemy związane z brakiem w uzębieniu i zastanawiasz się, czy warto wybrać się wizytę u protetyka, odpowiadamy: zdecydowanie TAK! Na czym polega leczenie protetyczne i dlaczego jest ono tak ważne?

  Do protetyka powinny wybrać się nie tylko osoby starsze, u których braki w uzębieniu są naturalną koleją rzeczy, ale także osoby młode, które z różnych przyczyn straciły swoje zęby, np. w wyniku wypadku, ponieważ utrata nawet jednego zęba może mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Dlatego nie należy bagatelizować problemu. Dowiedz się więcej na temat tej specjalistycznej gałęzi stomatologii jakim jest protetyka i poznaj powody, dla których warto podjąć leczenie.

  Kim jest protetyk stomatologiczny?Protetyk to stomatolog, którego specjalizacją jest diagnostyka i leczenie chorób narządu żucia, wad zgryzu (wrodzonych i nabytych) oraz bezzębia. Zajmuje się uzupełnianiem brakujących zębów oraz odbudową straconych tkanek uzębienia. Posiada również szeroką wiedzę w zakresie chirurgii szczękowej, onkologii, radiologii, laryngologii, a nawet dermatologii.

  Czym zajmuje się protetyka?Protetyka jest częścią stomatologii, która nie zajmuje się profilaktyką i leczeniem zębów, ale wkracza tam, gdzie na zwykłą pomoc dentystyczną jest już za późno. Głównym zadaniem tej gałęzi medycyny jest nie tylko poprawa wyglądu uzębienia, ale przede wszystkim polepszenie naszego stanu zdrowia i zapobieganie zmianom w jamie ustnej, które są powodowane przez braki w uzębieniu.
  Braki w uzębieniu – jakie są konsekwencje?Częściowa utrata uzębienia nie wiąże się jedynie z kwestią nieestetycznego wyglądu naszego uśmiechu, ale przede wszystkim uniemożliwia właściwe przeżuwanie. Natomiast problemy z prawidłowym rozdrabnianiem pokarmu znacznie utrudniają trawienie.

  Co więcej, już pojedyncze braki w uzębieniu powodują zmiany w jamie ustnej i mogą się przyczynić do wysunięcia zębów przeciwstawnych oraz przesunięcia i pochylania zębów sąsiednich, a nawet zaniku kości. To z kolei wiąże się z problemami ze stawami skroniowo-żuchwowymi i może prowadzić do powstania kolejnych ubytków.

 9. Jak wybrać pierwszą szczoteczkę dla dziecka?

  23-09-2022

  Nauka prawidłowego nawyku codziennego mycia zębów powinna rozpocząć się jeszcze zanim pojawi się pierwszy mleczak. 

  Przyniesie to pozytywne efekty w miarę wzrostu dziecka. Aby mycie zębów przebiegało efektywnie i przyjemnie, warto prawidłowo wybrać pierwszą szczoteczkę do zębów dla niemowlaka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki do pierwszych ząbków u niemowląt?

  Higiena jamy ustnej niemowlaka – zanim pojawią się ząbki 

  Dbanie o zdrowe zęby u niemowlaka należy rozpocząć na długo przed ząbkowaniem – już od chwili narodzin. Zanim w buzi pojawi się pierwszy mleczny ząb, warto przyzwyczajać malucha do regularnego wykonywania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Przyniesie to same korzyści w przyszłości. Przede wszystkim, niemowlak będzie takie postępowanie kojarzył jako znane i akceptowane. Chętnie będzie otwierał usta i umożliwiał opiekunom wykonanie potrzebnych zabiegów.

  Higiena jamy ustnej niemowląt na samym początku nie jest zbyt skomplikowana. Polega na przecieraniu wałów dziąsłowych silikonową nakładką lub nawiniętym na palec rodzica gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Mycie jamy ustnej niemowlaka należy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, nawet jeśli dziecko nie posiada wyrżniętego ani jednego zęba. Naukę mycia pierwszych ząbków u niemowląt należy kontynuować przy użyciu pierwszej szczoteczki dla niemowlaka, gdy przez dziąsło przebije się już pierwszy mleczak.

  Szczoteczka dla niemowląt – kiedy zacząć używać? 

  W momencie, gdy w buzi dziecka pojawi się pierwszy ząb, należy zamienić gazik na pierwszą szczoteczkę do zębów. Zwykle dolna jedynka wyrzyna się około 6. miesiąca życia. Wówczas powinno się zacząć codzienne szczotkowanie pojawiających się kolejnych mleczaków. Taka nauka już do najmłodszych chwil wyrabia dobre nawyki higieniczne u dziecka. Wyraźnie zmniejsza ryzyko gromadzenia płytki nazębnej będącej doskonałą pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Ogranicza to zatem występowanie ubytków próchniczych w mleczakach. Utrzymanie zębów mlecznych w jak najlepszej kondycji istotnie wpływa na stan pojawiających się w kolejnej fazie rozwoju zębów stałych.

  Jak wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów dla niemowlaka? 

  Przed zakupem pierwszej szczoteczki dla niemowlaka warto dokładnie zastanowić się nad ostatecznym wyborem. Aktualnie w drogeriach lub aptekach dostępny jest szeroki zakres środków higienicznych. Warto rozważnie zdecydować, jaką szczoteczkę dla niemowlaka kupić.

  Jak myć zęby niemowlakowi?

  Na pierwszym etapie nauki prawidłowych nawyków higienicznych należy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Niemowlak na pewno nie będzie zbytnio współpracował. Wszystkie akcesoria – gazik, nakładka na palec, jak i szczoteczka to dla niemowlaka nowość. Warto zatem zrobić wszystko, by go nimi zainteresować i oswoić. Tylko wówczas maluch będzie pozytywnie kojarzył mycie jamy ustnej i z każdym dniem coraz chętniej brał udział w tych czynnościach pielęgnacyjnych. 

  Na początku wskazane jest zaspokojenie ciekawości dziecka. Jeśli niemowlak wyciąga rączki i chwyta szczoteczkę, wkładając ją natychmiast do buzi, należy mu pozwolić na swobodne przygryzanie czy ssanie. W ten sposób zbiera i uczy się nowych bodźców. Następnie, po nałożeniu zalecanej minimalnej ilości pasty do zębów odpowiedniej dla niemowlaka, należy delikatnymi ruchami szczotkować mleczaki przez około 2 minuty. Oczywiście najmłodsze dzieci szybko się zniecierpliwią, ale trzeba stopniowo oswajać je z prawidłową długością trwania mycia zębów. 

  Warto starać się wyrabiać prawidłowe nawyki, np. poprzez zachęcanie dziecka do naśladowania ruchów opiekuna podczas szczotkowania zębów. Dzieciom poniżej 7. roku życia, w celu ochrony przed zachłyśnięciem, zawsze powinien towarzyszyć dorosły w trakcie zabiegów higienicznych. Zaleca się mycie zębów niemowlakowi co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia

 10. Owoce jagodowe na infekcje jamy ustnej

  19-08-2022

  Gdy brakuje witamin, a organizm jest osłabiony np. po chorobie, często mogą przytrafić się infekcje jamy ustnej, owrzodzenia języka, ust, ale również najróżniejsze ranki, otarcia, a także paradontoza. Przy tych dolegliwościach warto wykorzystać w kuracjach leczniczych czarne jagody oraz inne owoce jagodowe. Pamiętajmy, aby w sezonie poczynić zapasy mrożąc, susząc lub przygotowując dżem z tych owoców. Jak zatem wykorzystać czarne jagody przy dolegliwościach jamy ustnej? Kuracja polecana jest przy infekcji jamy ustnej, owrzodzeniu ust, języka, błony śluzowej, a także przy rankach w jamie ustnej i w paradontozie.
  Późną wiosną i latem naturaliści polecają spożywanie dużej ilości czarnych jagód. Najlepiej żuć przez kilka minut świeże owoce. Zimą można wykorzystać owoce mrożone, suszone – wcześniej namoczone w wodzie lub domowe dżemy.Owoce jagodowe warto spożywać przy paradontozie, infekcjach jamy ustnej, słabych zębach oraz dziąsłach.Do pielęgnacji jamy ustnej oraz utrzymania w zdrowiu i dobrej kondycji zębów i dziąseł, naturaliści zalecają regularne spożywanie owoców jagodowych: czarnych jagód, borówek i jeżyn. Podobne właściwości mają także wiśnie i czereśnie – bogate w składniki mineralne, witaminę C i beta-karoten. Najlepiej wybierać świeże owoce.
  Regularne żucie owoców jagodowych pozwala wydobyć z nich wszelkie niezbędne składniki, które wspomagają regenerację błony śluzowej, usprawniają kondycję i stan dziąseł oraz działają przeciwbakteryjnie.