Aktualności

 1. Przed zabiegiem i po zabiegu

  14-10-2019

  Zabieg stomatologiczny zawsze wiąże się z interwencją w tkanki jamy ustnej. Wprawdzie stomatolog odkaża miejscowo obszar poddawany leczeniu, ale nie zaszkodzi, aby zarówno przed zabiegiem, jak i po jego wykonaniu przeprowadzić płukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem do płukania lub zastosować środek aplikowany miejscowo.

  Przed zabiegiem polecane są środki takie, jak:
  • woda utleniona (łyżeczka na szklankę wody zwykłej)
  • preparaty do pędzlowania
  • nalewki i roztwory zawierające wyciągi roślinne
  • płukanki z chlorheksydyną.

  Po zabiegach usuwania zębów lub złogów poddziąsłowych można zastosować:
  • napary ziołowe z szałwii i rumianku
  • gotowe preparaty z chlorheksydyną
  • środki zawierające octenidynę przeznaczone do stosowania na błony śluzowe
  • produkty z listeryną lub meridol (połączenie aminofluorku i fluorku cynawego).

 2. Odpowiednia pasta do zębów dla
  szczoteczki elektrycznej

  07-10-2019

  Przy wyborze pasty do zębów, która będzie stosowana w skojarzeniu ze szczoteczką elektryczną, bardzo ważne jest, aby miała ona jak najniższy współczynnik ścieralności RDA – ponieważ szczoteczka elektryczna wykonuje co najmniej 5600 ruchów obrotowo-zwrotnych na minutę i 40.000 pulsacji na minutę a w przypadku szczoteczek sonicznych liczby te są znacznie większe. Jest to ważne, gdyż szybkość mycia zębów oraz nacisk szczoteczki na zęby mogą doprowadzić do uszkodzeń szkliwa.

 3. Ubytki kostne można regenerować

  30-09-2019

  Osoby z zanikami tkanki kostnej w szczękach nie muszą rezygnować z możliwości jakie oferuje implantologia. Ubytki kostne można regenerować; odtworzenie następuje z kości własnych pacjenta. Najczęściej używa się fragmentów kostnych pobranych z brody, żeber lub bioder. Kiedy nie ma możliwości zregenerowania tkanki z kości własnych, stosuje się preparaty kościozastępcze, np. pochodzenia odzwierzęcego. Regeneracja tkanki trwa zazwyczaj kilka miesięcy.

 4. Estetyka uśmiechu

  13-09-2019

  Estetyka uśmiechu to również piękny wygląd dziąseł. Coraz więcej osób domaga się u stomatologa, aby poza leczeniem próchnicy, paradontozy i wad zgryzu, zadbać także o tzw. różową estetykę, czyli kształt, kolor i kontury dziąseł. Wygląd dziąseł stanowi bowiem ukoronowanie estetyki uzębienia i ma wpływ na postrzeganie koloru zębów, ich wielkości i kształtu.

 5. Żucie służy zdrowiu

  06-09-2019

  Podawanie dziecku pokarmów nie tylko pozbawionych cukru ale i o odpowiedniej konsystencji może być traktowane jako profilaktyka chorób jamy ustnej i zębów. Okazuje się, że zdrowiu zębów służą pokarmy rozdrobnione w stopniu, który wymusza żucie. Sprzyja to prawidłowej pracy układu mięśniowego okolic szczękowych twarzy, usprawnia działanie stawów skroniowo – żuchwowych i zapobiega powstawaniu wad zgryzu, których przyczyną może być zbyt długie podawanie dziecku pokarmów nadmiernie rozdrobnionych i papkowatych – oblepiających zęby i nie wymagających żucia i rozgryzania.

 6. Jagody na sprawdzenie czystości

  03-09-2019

  Czarne jagody to świetny i smakowity sposób na szybkie ujawnienie prawdy o tym, czy szczotkowanie zębów było przeprowadzone dokładnie. Ich ciemny sok mocno zabarwi niedoczyszczone miejsca na szkliwie. Tam, gdzie pozostał jeszcze nalot nazębny, pojawi się granatowa plama. Wprawdzie szkliwo czyste również będzie nieco podbarwione, ale nie tak mocno jak obszary niedoczyszczone.

 7. Zdrowe zęby wpływają na wyniki sportowe

  03-09-2019

  Wizyty u dentysty i troska o to, by mieć zdrowe zęby, mogą pomóc w zdobyciu medalu. Taktyka ta sprawdza się szczególnie w przypadku sportowców wielkiego formatu biorących udział w zawodach na szczeblu międzynarodowym. Przykładem posłużyć może Martti Jylhä, fiński biegacz narciarski, wielokrotny medalista. Kiedy po nieudanych MŚ w Libercu znalazł się na 33-im miejscu w klasyfikacji, wykonał serię badań krwi i wyleczył ubytki w zębach. Poskutkowało to zwiększeniem wydolności i poprawą zdrowia ogólnego.

 8. Żurawina chroni zęby

  12-08-2019

  Pod wpływem związków zawartych w czerwonych owocach na powierzchni szkliwa wytwarza się ochronna warstwa. Powłoka ta ma właściwości podobne do teflonu: uniemożliwia osadzanie się mikroorganizmów na powierzchni zębów. Bakterie nie mogą zatem ani uszkadzać samego szkliwa, ani też infekować dziąseł.

  Z badań laboratoryjnych wynika również, że żurawina unieszkodliwia wirusa opryszki, ponieważ utrudnia mu przyleganie do tkanek, a co za tym idzie: późniejszą ich penetrację.

 9. Przebarwienia i ubytki

  02-08-2019

  Niewielkie ubytki w zębach przednich można leczyć metodami zachowawczymi, czyli dobrze wszystkim znanymi plombami. Obecnie producenci dysponują tak bogatą gamą kolorów, że dobór odpowiedniego nie jest już żadnym problemem.
  Inny rodzaj materiału używany jest do odtwarzania zębiny, a inny do bardziej przeziernego szkliwa. Ważny jest rodzaj podkładu, który również odbija się na kolorze.
  Jak długo trwa dziś pozbycie się przebarwień, np. po kawie czy papierosach? Przy nieznacznych zmianach wystarczy jedna wizyta u stomatologa. Większe ubytki zębów muszą już być leczone protetycznie przy pomocy licówek, koron czy mostów porcelanowych.

 10. Prosecco

  23-07-2019

  Naukowcy ostrzegają, że regularne picie prosecco zagraża zdrowiu zębów. Zwłaszcza kobiety są narażone na niebezpieczeństwo, gdyż częściej niż mężczyźni umilają sobie czas w towarzystwie bąbelków. Naukowcy informują, że ta mieszanka kwasu węglowego, cukru i alkoholu może być przyczyną nadwrażliwości i erozji zębów. Należy, więc zachować umiar w spożywaniu prosecco.