Aktualności

 1. Mocne i zdrowe dziąsła

  21-02-2020

  Myśląc o zdrowej jamie ustnej najczęściej bierzemy pod uwagę zęby. Nie powinniśmy zapominać również o dziąsłach. Choroby dziąseł często zaczynają się bardzo niewinnie, przez co łatwo zignorować ich pierwsze objawy. Niestety zaniedbanie tej części jamy ustnej może przysporzyć wielu problemów w przyszłości. Może dojść do zapalenia dziąseł czy przyzębia. Pamiętajmy, że codzienne mycie zębów pozwala usunąć odkładającą się na nich płytkę nazębną. Regularne wizyty u stomatologa i zdejmowanie kamienia nazębnego również wspierają zdrowie dziąseł. Nie ignorujmy także wszelkich innych nieprawidłowości, jakie zaobserwujemy. Niesmak w ustach czy nieświeży oddech też mogą być przyczyną poważnej choroby, warto więc skonsultować te objawy ze stomatologiem.

 2. Wybór pasty do zębów dla dziecka

  07-02-2020

  Wybierając pastę do zębów, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na stężenie jonów zawartego w niej fluoru. Dzieci do 6. roku życia nie powinny stosować tych samych past, co dorośli, gdyż zawierają one zbyt dużą dla nich ilość związków fluoru. Fluor, tak jak witaminy i wiele innych leków, stosowany w nadmiarze może być szkodliwy.

 3. Wielkie życiowe wydarzenie

  31-01-2020

  Utrata pierwszego mlecznego zęba to kamień milowy w życiu dziecka. Zwykle wiąże się z pozytywnymi emocjami i doświadczeniami. Jednak to jak dziecko podchodzi do tego wydarzenia w dużym stopniu zależy od wcześniejszych wizyt u dentysty i nastawienia rodziców.

  Zwykle pierwszy mleczak wypada w wieku sześciu lat. Jego utrata to pierwsza biologiczna zmiana w organizmie, jaką dzieci świadomie przeżywają. A towarzyszą jej mieszane uczucia – radość z faktu, że rosną, ale też strach z powodu utraty zęba. 

 4. Rodzynki jako oręż w walce z próchnicą?

  13-01-2020

  Rodzynki mogą być całkiem skuteczną bronią w walce z próchnicą, a to za sprawą substancji, które zawierają. Te suszone owoce bogate są w kwas oleanolowy, aldehyd oleanolowy oraz 5-hydroksymetyl-2-furfural, które zwalczają bakterie próchnicotwórcze, a także periodontogenne.

  Ponadto cukier, którego w rodzynkach nie brakuje, podobnie jak w winogronach, to nie sacharoza (uznawana za głównego winowajcę próchnicznych ubytków w zębach), ale cukry proste czyli glukoza i fruktoza. A te są znacznie mniej szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej.

 5. Niedosypianie nie służy przyzębiu

  18-11-2019

  O tym, że codzienne spożywanie alkoholu, stres oraz palenie papierosów powodują choroby jamy ustnej, stomatolodzy wiedzieli już od dawna. Jednak z zaskoczeniem przyjęli informację, iż niedosypianie również pogarsza stan tkanek przyzębia – do tego stopnia, że rozwija się paradontoza.

 6. Jogurtem w paradontozę

  12-11-2019

  Na Bałkanach paradontoza jest bardzo rzadko spotykana, rzadziej też niż w innych rejonach Europy występuje próchnica. Przypuszcza się, że kluczem do rozwiązania tej zagadki może być bardzo wysokie spożycie jogurtu przez mieszkańców słonecznego półwyspu – dobroczynny wpływ tego napoju na tkanki jamy ustnej potwierdziły już kilka lat temu wyniki badań prowadzonych przez naukowców. Jogurt zawiera bakterie powodujące fermentację mlekową i utrudniające rozwój patogennej mikroflory jamy ustnej. Jest też źródłem bardzo dobrze przyswajalnego wapnia. Powinien być stałym składnikiem diety, ale tylko w postaci naturalnej, nie zawierający dodatku cukru.

 7. Brak jednego zęba

  01-11-2019
 8. Aparat ortodontyczny

  31-10-2019

  Część osób po 40. roku życia zastanawia się nad założeniem aparatu ortodontycznego. Niektórzy przedwcześnie rezygnują z tego przedsięwzięcia, ponieważ uważają, że na leczenie ortodontyczne jest już za późno. Niepotrzebnie.
  Lekarze ortodonci dzięki nowoczesnym technologiom, mogą założyć aparat osobie w każdym wieku. Prawidłowe ustawienie zębów względem siebie powoduje, że pacjent lepiej doczyszcza zęby, co minimalizuje ryzyko rozwoju próchnicy i chorób przyzębia. Ponadto poprzez dobry zgryz prawidłowo rozdrabniany jest pokarm i nie naraża się stawu skroniowo-żuchwowego na dysfunkcje.

 9. Przed zabiegiem i po zabiegu

  14-10-2019

  Zabieg stomatologiczny zawsze wiąże się z interwencją w tkanki jamy ustnej. Wprawdzie stomatolog odkaża miejscowo obszar poddawany leczeniu, ale nie zaszkodzi, aby zarówno przed zabiegiem, jak i po jego wykonaniu przeprowadzić płukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem do płukania lub zastosować środek aplikowany miejscowo.

  Przed zabiegiem polecane są środki takie, jak:
  • woda utleniona (łyżeczka na szklankę wody zwykłej)
  • preparaty do pędzlowania
  • nalewki i roztwory zawierające wyciągi roślinne
  • płukanki z chlorheksydyną.

  Po zabiegach usuwania zębów lub złogów poddziąsłowych można zastosować:
  • napary ziołowe z szałwii i rumianku
  • gotowe preparaty z chlorheksydyną
  • środki zawierające octenidynę przeznaczone do stosowania na błony śluzowe
  • produkty z listeryną lub meridol (połączenie aminofluorku i fluorku cynawego).

 10. Odpowiednia pasta do zębów dla
  szczoteczki elektrycznej

  07-10-2019

  Przy wyborze pasty do zębów, która będzie stosowana w skojarzeniu ze szczoteczką elektryczną, bardzo ważne jest, aby miała ona jak najniższy współczynnik ścieralności RDA – ponieważ szczoteczka elektryczna wykonuje co najmniej 5600 ruchów obrotowo-zwrotnych na minutę i 40.000 pulsacji na minutę a w przypadku szczoteczek sonicznych liczby te są znacznie większe. Jest to ważne, gdyż szybkość mycia zębów oraz nacisk szczoteczki na zęby mogą doprowadzić do uszkodzeń szkliwa.