Aktualności

 1. Jaka pasta jest właściwa dla dziecka na początek?

  18-11-2022

  Jaka pasta jest właściwa dla dziecka na początek? – Temat nie do końca związany z rozszerzaniem diety, ale często pytacie mnie w wiadomościach prywatnych o to, jaka pasta do zębów dla niemowląt będzie najlepsza, czy polecam jakąś konkretną, czy powinna być z fluorem, czy bez. Wybór pierwszej pasty do zębów mamy już dawno za sobą, więc mogę podzielić się z Wami moim doświadczeniem i wiedzą w tym temacie

  Od kiedy należy myć zęby dziecku? Często rodzice zastanawiają się, od kiedy należy myć zęby dziecku. Buzia maluszka (nawet, kiedy nie ma w niej jeszcze ząbków) już od urodzenia powinna być regularnie oczyszczana. Najlepiej codziennie przy wieczornej pielęgnacji wykonać prosty zabieg czyszczenia jamy ustnej niemowlaka. Dzięki temu utrzymujemy odpowiednią higienę, a dodatkowo przyzwyczajamy dziecko do manipulacji w jamie ustnej. Może to okazać się bardzo pomocne, kiedy przejdziemy do pierwszej szczoteczki do zębów. Zabieg czyszczenia dziąseł dziecka można wykonać za pomocą kawałka gazy, bawełnianej chusteczki, czy silikonowej nakładki na palec. Do przemycia buzi dziecka, które nie ma jeszcze zębów wystarczy jedynie woda.
  W momencie wyrznięcia się pierwszego ząbka, powinniśmy zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę. Dzięki niej łatwiej usuniemy resztki pokarmu z zębów oraz będzie ona delikatnie masowała dziąsła. Szczotkować zęby dziecka powinniśmy 2 razy dziennie pastą z fluorem. Często pytacie, czy fluor jest bezpieczny, ponieważ martwicie się, że taki maluszek nie wypluwa pasty. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pastę z fluorem powinniśmy wprowadzić już od pierwszego ząbka. Ważna jest jej ilość na szczoteczce, właśnie ze względu na to, że maluszki połykają pastę. Ilość pasty do zębów dla niemowląt powinna być niewielka. Dla niemowlaka powinno być to jedynie delikatne maźnięcie pastą szczoteczki do zębów. Dzieci, które już umieją wypluwać pastę do zębów, powinny otrzymywać ilość pasty odpowiadającą ziarenku groszku.

 2. Jesienna dieta dla zębów

  28-10-2022

  Przyjazna dla zębów, dieta na jesień

  Dieta na jesień wcale nie musi być szara jak aura za oknem. Wręcz przeciwnie, a wygląd twojego talerza, zależy tylko od twojej wyobraźni.

  Twarde i chrupkie

  Niektóre warzywa dostępne są od wiosny do późnej jesieni, jak to ma miejsce w przypadku kalarepy. Dzięki temu, że występuje w trzech odmianach, również jesienią nie będziesz mieć problemów z zakupem wersji późnej. Razem z marchewką, selerem naciowym i rzodkiewką, tworzy przyjazny twoim zębom kwartet. Jedz te warzywa na surowo, by z jednej strony nie straciły swoich wartości odżywczych, a z drugiej by masowały twoje dziąsła. Usuwają też osad i płytkę nazębną, chroniąc tym samym przed próchnicą i chorobami przyzębia. To niewiele kalorii, a całkiem sporo składników odżywczych. Są też doskonałym zamiennikiem znanych i niezbyt zdrowych słodkich przekąsek.

  Tłuste i jednocześnie bardzo zdrowe

  Nie całe posiłki, a ryby. Możesz je spożywać przez cały rok, ale szczególnie zadbaj o ich obecność w diecie jesiennej. Prócz wapnia i fosforu, zawierają też witaminę D, a tej jesienią i zimą nie sposób pozyskać z pomocą słońca.
  Te trzy składniki odpowiadają za gospodarkę wapniowo-fosforową i kondycję twoich zębów. Poza tym, przydadzą ci się również kwasy omega-3 biorące udział w przyswajaniu wapnia. Jedząc sardynki czy szprotki z puszki, nie wyrzucaj ości. To one bowiem są tu głównym źródłem wapnia.

  Postaw na białe, nim jeszcze spadnie śnieg

  Takie są właśnie produkty mleczne, w tym jogurty bez zawartości cukru. Możesz do nich dodać ulubione płatki, bakalie i inne wartościowe dodatki.
  Prócz tego, z pewnością przyda ci się nieco żółtego sera. Nie tylko podnosi on pH płytki nazębnej, zmniejszając ryzyko rozwoju próchnicy, ale też zawiera wzmacniające szkliwo difosforany.
  Jeśli dbasz o linię, nie przesadzaj jednak z ilością, gdyż ser potrafi być mocno kaloryczny.

 3. Na czym polega protetyka?

  14-10-2022

  Jeśli martwią Cię problemy związane z brakiem w uzębieniu i zastanawiasz się, czy warto wybrać się wizytę u protetyka, odpowiadamy: zdecydowanie TAK! Na czym polega leczenie protetyczne i dlaczego jest ono tak ważne?

  Do protetyka powinny wybrać się nie tylko osoby starsze, u których braki w uzębieniu są naturalną koleją rzeczy, ale także osoby młode, które z różnych przyczyn straciły swoje zęby, np. w wyniku wypadku, ponieważ utrata nawet jednego zęba może mieć negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Dlatego nie należy bagatelizować problemu. Dowiedz się więcej na temat tej specjalistycznej gałęzi stomatologii jakim jest protetyka i poznaj powody, dla których warto podjąć leczenie.

  Kim jest protetyk stomatologiczny?Protetyk to stomatolog, którego specjalizacją jest diagnostyka i leczenie chorób narządu żucia, wad zgryzu (wrodzonych i nabytych) oraz bezzębia. Zajmuje się uzupełnianiem brakujących zębów oraz odbudową straconych tkanek uzębienia. Posiada również szeroką wiedzę w zakresie chirurgii szczękowej, onkologii, radiologii, laryngologii, a nawet dermatologii.

  Czym zajmuje się protetyka?Protetyka jest częścią stomatologii, która nie zajmuje się profilaktyką i leczeniem zębów, ale wkracza tam, gdzie na zwykłą pomoc dentystyczną jest już za późno. Głównym zadaniem tej gałęzi medycyny jest nie tylko poprawa wyglądu uzębienia, ale przede wszystkim polepszenie naszego stanu zdrowia i zapobieganie zmianom w jamie ustnej, które są powodowane przez braki w uzębieniu.
  Braki w uzębieniu – jakie są konsekwencje?Częściowa utrata uzębienia nie wiąże się jedynie z kwestią nieestetycznego wyglądu naszego uśmiechu, ale przede wszystkim uniemożliwia właściwe przeżuwanie. Natomiast problemy z prawidłowym rozdrabnianiem pokarmu znacznie utrudniają trawienie.

  Co więcej, już pojedyncze braki w uzębieniu powodują zmiany w jamie ustnej i mogą się przyczynić do wysunięcia zębów przeciwstawnych oraz przesunięcia i pochylania zębów sąsiednich, a nawet zaniku kości. To z kolei wiąże się z problemami ze stawami skroniowo-żuchwowymi i może prowadzić do powstania kolejnych ubytków.

 4. Jak wybrać pierwszą szczoteczkę dla dziecka?

  23-09-2022

  Nauka prawidłowego nawyku codziennego mycia zębów powinna rozpocząć się jeszcze zanim pojawi się pierwszy mleczak. 

  Przyniesie to pozytywne efekty w miarę wzrostu dziecka. Aby mycie zębów przebiegało efektywnie i przyjemnie, warto prawidłowo wybrać pierwszą szczoteczkę do zębów dla niemowlaka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki do pierwszych ząbków u niemowląt?

  Higiena jamy ustnej niemowlaka – zanim pojawią się ząbki 

  Dbanie o zdrowe zęby u niemowlaka należy rozpocząć na długo przed ząbkowaniem – już od chwili narodzin. Zanim w buzi pojawi się pierwszy mleczny ząb, warto przyzwyczajać malucha do regularnego wykonywania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Przyniesie to same korzyści w przyszłości. Przede wszystkim, niemowlak będzie takie postępowanie kojarzył jako znane i akceptowane. Chętnie będzie otwierał usta i umożliwiał opiekunom wykonanie potrzebnych zabiegów.

  Higiena jamy ustnej niemowląt na samym początku nie jest zbyt skomplikowana. Polega na przecieraniu wałów dziąsłowych silikonową nakładką lub nawiniętym na palec rodzica gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Mycie jamy ustnej niemowlaka należy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, nawet jeśli dziecko nie posiada wyrżniętego ani jednego zęba. Naukę mycia pierwszych ząbków u niemowląt należy kontynuować przy użyciu pierwszej szczoteczki dla niemowlaka, gdy przez dziąsło przebije się już pierwszy mleczak.

  Szczoteczka dla niemowląt – kiedy zacząć używać? 

  W momencie, gdy w buzi dziecka pojawi się pierwszy ząb, należy zamienić gazik na pierwszą szczoteczkę do zębów. Zwykle dolna jedynka wyrzyna się około 6. miesiąca życia. Wówczas powinno się zacząć codzienne szczotkowanie pojawiających się kolejnych mleczaków. Taka nauka już do najmłodszych chwil wyrabia dobre nawyki higieniczne u dziecka. Wyraźnie zmniejsza ryzyko gromadzenia płytki nazębnej będącej doskonałą pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Ogranicza to zatem występowanie ubytków próchniczych w mleczakach. Utrzymanie zębów mlecznych w jak najlepszej kondycji istotnie wpływa na stan pojawiających się w kolejnej fazie rozwoju zębów stałych.

  Jak wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów dla niemowlaka? 

  Przed zakupem pierwszej szczoteczki dla niemowlaka warto dokładnie zastanowić się nad ostatecznym wyborem. Aktualnie w drogeriach lub aptekach dostępny jest szeroki zakres środków higienicznych. Warto rozważnie zdecydować, jaką szczoteczkę dla niemowlaka kupić.

  Jak myć zęby niemowlakowi?

  Na pierwszym etapie nauki prawidłowych nawyków higienicznych należy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Niemowlak na pewno nie będzie zbytnio współpracował. Wszystkie akcesoria – gazik, nakładka na palec, jak i szczoteczka to dla niemowlaka nowość. Warto zatem zrobić wszystko, by go nimi zainteresować i oswoić. Tylko wówczas maluch będzie pozytywnie kojarzył mycie jamy ustnej i z każdym dniem coraz chętniej brał udział w tych czynnościach pielęgnacyjnych. 

  Na początku wskazane jest zaspokojenie ciekawości dziecka. Jeśli niemowlak wyciąga rączki i chwyta szczoteczkę, wkładając ją natychmiast do buzi, należy mu pozwolić na swobodne przygryzanie czy ssanie. W ten sposób zbiera i uczy się nowych bodźców. Następnie, po nałożeniu zalecanej minimalnej ilości pasty do zębów odpowiedniej dla niemowlaka, należy delikatnymi ruchami szczotkować mleczaki przez około 2 minuty. Oczywiście najmłodsze dzieci szybko się zniecierpliwią, ale trzeba stopniowo oswajać je z prawidłową długością trwania mycia zębów. 

  Warto starać się wyrabiać prawidłowe nawyki, np. poprzez zachęcanie dziecka do naśladowania ruchów opiekuna podczas szczotkowania zębów. Dzieciom poniżej 7. roku życia, w celu ochrony przed zachłyśnięciem, zawsze powinien towarzyszyć dorosły w trakcie zabiegów higienicznych. Zaleca się mycie zębów niemowlakowi co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia

 5. Owoce jagodowe na infekcje jamy ustnej

  19-08-2022

  Gdy brakuje witamin, a organizm jest osłabiony np. po chorobie, często mogą przytrafić się infekcje jamy ustnej, owrzodzenia języka, ust, ale również najróżniejsze ranki, otarcia, a także paradontoza. Przy tych dolegliwościach warto wykorzystać w kuracjach leczniczych czarne jagody oraz inne owoce jagodowe. Pamiętajmy, aby w sezonie poczynić zapasy mrożąc, susząc lub przygotowując dżem z tych owoców. Jak zatem wykorzystać czarne jagody przy dolegliwościach jamy ustnej? Kuracja polecana jest przy infekcji jamy ustnej, owrzodzeniu ust, języka, błony śluzowej, a także przy rankach w jamie ustnej i w paradontozie.
  Późną wiosną i latem naturaliści polecają spożywanie dużej ilości czarnych jagód. Najlepiej żuć przez kilka minut świeże owoce. Zimą można wykorzystać owoce mrożone, suszone – wcześniej namoczone w wodzie lub domowe dżemy.Owoce jagodowe warto spożywać przy paradontozie, infekcjach jamy ustnej, słabych zębach oraz dziąsłach.Do pielęgnacji jamy ustnej oraz utrzymania w zdrowiu i dobrej kondycji zębów i dziąseł, naturaliści zalecają regularne spożywanie owoców jagodowych: czarnych jagód, borówek i jeżyn. Podobne właściwości mają także wiśnie i czereśnie – bogate w składniki mineralne, witaminę C i beta-karoten. Najlepiej wybierać świeże owoce.
  Regularne żucie owoców jagodowych pozwala wydobyć z nich wszelkie niezbędne składniki, które wspomagają regenerację błony śluzowej, usprawniają kondycję i stan dziąseł oraz działają przeciwbakteryjnie.

 6. Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej?

  22-07-2022

  Płyny do płukania jamy ustnej – łatwo dostępne, w przystępnych cenach, jednak nie są obecne w każdym domu. Co dają? Jak je używać? Płyny stosowane jako uzupełnienie higieny jamy ustnej, nigdy jako podstawa, pomagają oczyścić trudno dostępne miejsca, do których szczoteczka czy nić stomatologiczna nie jest w stanie dotrzeć.

  Można je stosować na trzy sposoby:

  • wypłukać jamę ustną przed szczotkowaniem zębów (pozwoli to rozmiękczyć zalegającą płytkę nazębną, przez co ułatwi jej usunięcie).
  • wypłukać jamę ustną po szczotkowaniu zębów (dodatkowo ochroni jamę ustną i dostarczy niezbędną dawkę fluoru wzmacniając działanie pasty do zębów).
  • wypłukać jamę ustną między posiłkami (ułatwi pozbycie się resztek pokarmowych, zalegających w jamie ustnej, które są pożywką dla bakterii).

  Płyn do płukania ust wybarwiający płytkę

  Na rynku dostępne są również płyny do płukania ust, które wybarwiają płytkę nazębną. Te z kolei ułatwiają naukę mycia zębów dzieciom oraz osobom z nieprawidłową techniką mycia zębów. Wybarwiają one starą płytkę nazębną na kolor niebieski, nową zaś na kolor czerwony.

  Stosowanie tego rodzaju płynu po codziennym rytuale higieny jamy ustnej doskonale pokazuje miejsca, które ze względu na nieprawidłową technikę oczyszczamy wystarczająco.

  Wybierając spośród standardowych płynów do płukania jamy ustnej należy kierować się potrzebami, ponieważ rodzajów płynów jest tak samo dużo, jak rodzajów past do zębów. Wśród oferowanych można znaleźć takie, które wspomogą działanie wybielające, inne chronią dziąsła pomagając zapobiegać paradontozie, jeszcze inne wskazane są podczas rekonwalescencji po zabiegach takich jak otwarte kiretaże, bądź implantacja.

  Jedynie nieliczne płyny należy rozcieńczać, większość z dostępnych preparatów odmierzamy jedynie przy pomocy nakrętki i płuczemy usta przez około 30 sekund. Pamiętajmy, aby zawsze stosować płyny do płukania ust zgodnie z zaleceniami lekarza, a jeśli kupujemy je na własną rękę, dokładnie czytajmy ulotki i postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta.

 7. Dieta, która wspomoże Twój piękny uśmiech

  08-07-2022

  Dieta, która służy naszym zębom to temat na pozór lekki i radosny. Białe i zdrowe zęby to wizytówka i oznaka zdrowia, a piękny uśmiech wskazuje na pewność siebie i potrafi zjednać ludzi. Jak o niego zadbać? Wydawałoby się, że to nic trudnego – higiena, regularne wizyty u stomatologa, kształtowanie odpowiednich nawyków żywieniowych już u najmłodszych dzieci. A jednak, statystyki są piorunujące.

  Ponad 90 proc. Polaków ma próchnicę albo cierpi na inne choroby przyzębia np. paradontozę. Tylko połowa szczotkuje zęby dwa razy dziennie. Może gdyby chodziło tylko o urodę i blask, nie byłoby po co załamywać rąk. Niestety zaniedbana próchnica może być źródłem stanów zapalnych w całym organizmie, szczególnie niebezpieczna jest dla układu sercowo-naczyniowego, stawów i nerek. Wieloletnie obserwacje  na dużych próbach wykazały też, że u osób z chorobami przyzębia szybciej rozwija się cukrzyca typu 2, ale po wyleczeniu paradontozy, poziom glukozy obniża się. Można więc działać, ale zawsze najlepiej – zapobiegać.

  Wizyty u dentysty, higiena jamy ustnej (prawidłowe mycie, nitkowanie, płyny do płukania ust), przestrzeganie kilku zasad dotyczących przyjmowania posiłków i dobra, zrównoważona, urozmaicona dieta pozwolą cieszyć się zdrowymi zębami.

  O jedzeniu, które szkodzi i pomaga za chwilę, ale teraz biję na alarm. To informacja dla młodych rodziców – to wy jesteście odpowiedzialni za stan zębów waszych dzieci – lizaki, słodkie napoje między posiłkami, napoje gazowane, batoniki na pocieszenie i butelka z kaszką podawana bez przerwy – to nie zdaje egzaminu i głosy, że „to przecież tylko mleczaki, więc można zadbać później” mnie nie przekonują. Nie zmierzam jednak do tego, żeby dzieci całkowicie odciąć od słodyczy (byle dokonywać świadomych wyborów i z umiarem), bo te zakazy i nakazy, o czym wielokrotnie już tu było, prowadzą do złych relacji z jedzeniem.

  Pamiętajcie jednak, że tak samo jak mycie zębów, ważne są przerwy między posiłkami.

  Te 2-3 godziny to czas, kiedy organizm samodzielnie naprawi szkody wyrządzone przez bakterie próchnicowe, ślina zneutralizuje kwaśny odczyn i ochroni szkliwo. Niestety o tych przerwach często się zapomina, a dziwnym trafem najbardziej popularne przekąski (nie tylko dla dzieci) zawierają proste węglowodany, którymi żywią się bakterie w jamie ustnej. To nie sam cukier prowadzi do próchnicy, ale to on jest pożywką dla bakterii (te przetwarzają cukry na kwasy, które obniżają pH w jamie ustnej i rozpuszczają szkliwo – tak powstaje próchnica). Najgorsze dla zębów są właśnie cukry zawarte w słodyczach, przekąskach, dżemach, białym pieczywie (sacharoza, glukoza, fruktoza). Produkty, które sprzyjają pojawieniu się próchnicy nazywamy kariogennymi. Ich duża ilość w diecie, może prowadzić do próchnicy i chorób przyzębia mimo regularnego mycia zębów.

  Dobre dla zębów są tzw. produkty kariostatyczne oraz produkty bogate w polifenole (związki organiczne o właściwościach bakteriobójczych):

  1. Nabiał ze względu na zawartość wapnia i fosforu: jogurty, kefiry, sery. Żółte sery zwiększają pH w jamie ustnej i zawierają difosforany wzmacniające (remineralizujące) szkliwo.
  2. Ryby, jajka, kakao zawierające witaminę D, która wspomaga wchłanianie wapnia i odpowiada za mineralizację szkliwa.
  3. Warzywa np. brokuły jako źródło koenzymu Q10, który chroni przed powstawaniem paradontozy i marchew ze względu na witaminę A, która pomaga wzmacniać dziąsła i stymuluje wytwarzanie śliny. Surowa marchew działa niczym szczoteczka do zębów i oczyszcza przestrzenie miedzyzębowe.
  4. Surowe jabłka ze względu na zwartość witamin i konsystencję – chrupanie jabłek zwiększa wydzielanie śliny, która neutralizuje bakterie.
  5. Truskawki mają właściwości wybielające zęby (ze względu na zawartość kwasu jabłkowego) i zapobiegają osadzaniu się kamienia.
  6. Zielona herbata zawiera fluor dobroczynny dla szkliwa i zębiny oraz polifenole.
  7. Dobre tłuszcze (oliwa, oleje, pestki, orzechy, awokado), bo to w nich rozpuszczane są witaminy A,D,E i K.
  8. Woda – zawsze warto opłukać nią zęby po jedzeniu oraz wypiciu soków, napojów gazowanych czy zjedzeniu owoców. To produkty zawierające kwasy, więc z myciem zębów poczekajmy 20-30 minut.
  9. Do słodzenia sprawdzą się stewia, ksylitol, maltitol, erytrytol – hamują powstawanie osadu nazębnego, działają przeciwpróchnicowo.

  Ważna jest kolejność przyjmowanych pokarmów, zaczynamy od kariogennych (ale nie od słodyczy!), kończymy na kariostatycznych. Dlatego uczta często kończy się deską serów.

  Niektóre wartościowe pokarmy lądują w kategorii kariostatycznych, ale pod żadnym pozorem nie możemy z nich rezygnować, bo wzmacniają organizm od środka – kasze, pełnoziarniste pieczywo, ryż, owoce, ziemniaki, suszone owoce.

  Przy diecie dla zdrowych zębów, pamiętajmy, że ważna jest także konsystencja jedzenia. Gryzienie i rozdrabnianie twardych pokarmów wspomaga usuwanie płytki nazębnej. Dlatego tak ważne w diecie są owoce – pobudzają wydzielanie śliny (dzięki procesowi gryzienia i żucia), która neutralizuje bakterie. Poza tym to źródło witamin. Unikajmy produktów lepkich, których resztki trudno jest usunąć (żelki, chipsy, pączki, toffi). Pewne produkty powodują żółcenie zębów – ciemne soki, kawa, mocna herbata, czerwone wino – po wypiciu warto opłukać usta wodą

 8. Objawy próchnicy u dzieci

  01-07-2022

  Mleczaki wymagają takiej samej pielęgnacji i codziennych zabiegów jak zęby stałe. Jeżeli w zębach Twojego dziecka pojawią się ubytki lub próchnica, te same bakterie zaatakują jego zęby stałe, narażając je na o wiele większe ryzyko dla zdrowia jamy ustnej na późniejszym etapie życia. Niestety w ostatnich latach wzrosła liczba małych dzieci mających próchnicę, która staje się najczęstszą przewlekłą chorobą u dzieci. Ważne jest, by wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę, mieć świadomość przyczyn oraz sposobów zapobiegania i leczenia próchnicy u małych dzieci.

  Wczesne objawy próchnicy zębów u małych dzieci

  Aby sprawdzić, czy u dziecka nie występują objawy próchnicy, najlepiej przyjrzeć się jego dziąsłom. Jeśli są zaczerwienione lub spuchnięte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w zębach uwięzione są szkodliwe bakterie. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest krwawienie – jeśli po zakończeniu szczotkowania w zlewie pojawia się krew, być może warto wybrać się do dentysty. Niemniej jednak wiele oznak próchnicy trudno zauważyć bez odpowiedniego wyposażenia, zatem warto, by 1-2 razy w roku zęby dziecka sprawdził dentysta.

  Co powoduje próchnicę zębów u małych dzieci

  Na zdrowie jamy ustnej wpływa wiele czynników. W przypadku małych dzieci za próchnicę zębów odpowiadają głównie dwa czynniki. Najważniejszym z nich jest spożywanie dużej ilości żywności i napojów bogatych w cukry. Gdy dziecko zje lub wypije cokolwiek zawierającego cukier, bakterie w płytce nazębnej rozkładają cukier na kwas atakujący szkliwo. Na skutek osłabienia szkliwa w zębach pojawiają się dziury. Są one określane jako „ubytki”.

  Powolne spożywanie cukru rozłożone w czasie jest bardziej szkodliwe dla zębów dziecka niż szybkie, jednokrotne spożycie posiłku lub napoju zawierającego cukier. To dlatego korzystanie z kubków niekapków jest drugą najczęstszą przyczyną występowania próchnicy. Jeżeli dziecko przez długi czas w ciągu dnia korzysta z kubka niekapka, pijąc coś innego niż wodę, cukier powoli gromadzi się wokół zębów, w związku z czym wspomniane kwasy mają więcej czasu na wyrządzenie szkód. Zaleca się aby do 12. miesiąca stopniowo odstawić kubek niekapek oraz butelkę, jeśli więc Twoje dziecko nadal z nich korzysta, czas to zmienić.

  Leczenie próchnicy u małych dzieci

  Co się stanie, jeśli dowiem się, że moje dziecko ma ubytki? Nie martw się – istnieją bezpieczne i skuteczne zabiegi pozwalające zatrzymać ubytki. W zależności od stopnia próchnicy, najlepszymi rozwiązaniami w przypadku dzieci są wypełnienia i korony. Jako środki znieczulające stosuje się niewielką dawkę gazu rozweselającego bądź nowokainy, które są dla małych dzieci nieszkodliwe. Skonsultuj się z dentystą dziecka, aby ustalić najlepsze rozwiązanie.

  Jak zapobiec próchnicy u małych dzieci

  Doskonale wiemy, że wizja poddania dziecka zabiegowi dentystycznemu może być przerażająca zarówno dla samego dziecka, jak i rodzica. Dzięki codziennemu wykonywaniu prostych, skutecznych czynności można tego jednak uniknąć.

  Szczotkowanie: Szczotkuj zęby dziecka co najmniej dwa razy dziennie, podobnie jak własne zęby. Nakładaj pastę z fluorem w ilości odpowiadającej ziarnku grochu oraz stosuj szczoteczkę dla dzieci. Wypróbuj szczoteczkę elektryczną Oral-B 3+ lub manualną szczoteczkę Oral-B dla dzieci wieku od 3-5 lat, jeśli wolisz tradycyjne szczoteczki.

 9. Szczotkowanie zębów u najmłodszych

  10-06-2022

  Jak dbać o zęby u dziecka, aby nie dopuścić do próchnicy? O prawidłową higienę jamy ustnej należy dbać już od pierwszego dnia życia dziecka! Dlaczego jest to tak ważne? Jak dobrze myć i pielęgnować zęby? Jaka pasta i szczoteczka dla niemowląt jest najlepsza? Jak zapobiegać próchnicy? Kiedy udać się na pierwszą wizytę u dentysty? Odpowiedzi na pytania znajdziesz w poniższym artykule. Zęby mleczne – zdrowie jamy ustnej od samego początku. Jama ustna niemowląt ma sporo dziąsłowych fałdów i zachyłków, gdzie zalega pokarm, który jest przyczyną m.in stanów zapalnych czy pleśniawek1. Eksperci zalecają dbanie już o bezzębne wały dziąsłowe, ważne jest żeby regularne mycie jamy ustnej stało się nawykiem, ponieważ bezwzględnie każdego dnia należy myć zęby mleczne, które pojawią się w ustach dziecka w okolicach szóstego miesiąca życia1 2. Pełen komplet uzębienia mlecznego dziecko uzyskuje dopiero w trzecim roku życia3! Jako pierwsze powinny pojawić się „jedynki” dolne, ostatnie będą się wyrzynały „piątki” górne3.
  Higiena jamy ustnej u niemowlęciaCodzienna higiena jamy ustnej u najmłodszych jest obowiązkiem spoczywającym na rodzicach i opiekunach. Na etapie bezzębnych wałów dziąsłowych wystarczy przemywanie gazikiem nasączonym wystudzoną, przegotowaną wodą. Gdy pojawią się zęby, niezbędna staje się szczoteczka dostosowana do wieku dziecka, albo miękka silikonowa nakładka na palec. Pastę do zębów należy wprowadzać od początku. Na początku eksperci polecają pasty bez fluoru, a gdy dziecko umie już wypluwać, czyli ok 3 r.ż., pasty dostosowane do wieku dziecka z fluorem (ok. 1000 ppm)
  Istotnym elementem higieny jamy ustnej jest też zwracanie uwagi na to, co dziecko wkłada do buzi. Smoczki i gryzaki przed pierwszym podaniem ich niemowlęciu powinny być umyte pod bieżącą wodą lub wrzątkiem, ale bez detergentów. Myjmy je także w czasie dnia. Absolutnie nie maczajmy smoczków w słodkich płynach, bo to prosty sposób do rozwoju chorób jamy ustnej.
  Jak myć zęby niemowlaka?. Dziecko nie myje samo zębów. Rodzice powinni aktywnie uczestniczyć w myciu zębów przez dziecko do ok. 7rż. Dlaczego tak długo? Ponieważ dopiero ok 7 r.ż. dziecko jest na tyle sprawne manualnie, żeby zabiegi higieniczne skutecznie przeprowadzać samodzielnie.
  2. Na szczoteczkę nakładamy niewielką ilość pasty tzn. tyle ile ma ziarnko ryżu- jest to ilość wystarczająca dla dziecka (ilość właściwa dla dorosłego odpowiada wielkości standardowego ziarna grochu). Nieprawidłowe jest nakładanie pasty na całą długość główki szczoteczki.
  3. Szczoteczka dla niemowląt jest to specjalna szczoteczka, z wygodną bardzo małą główką i odpowiednio miękkim włosiem. Szczoteczki do pielęgnacji jamy ustnej małych dzieci powinny być z tworzywa sztucznego, mieć małą zaokrągloną główkę, posiadać szeroki trzonek (rękojeść) dla wygodnego jej utrzymania w ręku przez rodzica, a potem przez dziecko, ewentualnie być wyposażone w specjalną tarczkę (ogranicznik), która chroni przed zbyt głębokim włożeniem szczoteczki do ust dziecka.
  Próchnica butelkowa. Zęby naszych najmłodszych starajmy się myć minimum 2 razy dziennie. Koniecznie przed snem, ponieważ w nocy zmienia się jakość śliny, ruchy języka są wolniejsze i to przyczynia się do rozwoju próchnicy zębów. Próchnica u dzieci przybiera różne formy, natomiast najpowszechniejsza jest tzw. próchnica butelkowa. Ten rodzaj próchnicy charakteryzuje się bardzo szybkim rozwojem, pojawia się najpierw na przednich zębach szczęki, szybko rozprzestrzeniając się na pozostałe grupy zębów zarówno szczęki i żuchwy. Główną przyczyną rozwoju próchnicy butelkowej zwanej także próchnicą wczesnego dzieciństwa jest zezwalanie niemowlętom i małym dzieciom na zasypianie z butelką. Ten schemat próchnicy pojawia się również w przypadkach nocnego karmienia piersią po 1. roku życia przy niewłaściwej higienie jamy ustnej. Aby przeciwdziałać występowaniu próchnicy butelkowej należy eliminować nieprawidłowe nawyki, czyli starać się nie dopuszczać do sytuacji, że dziecko zasypia z butelką, i nie podawać produktów zawierających cukier, zwłaszcza po wieczornym myciu zębów.
  Leczenie próchnicy u małych dzieci. Próchnica u niemowlaka a także później, próchnica zębów u dzieci wymaga bezwzględnego leczenia. Mitem jest, że zębów mlecznych nie należy leczyć. Obecność wszystkich zębów mlecznych do czasu ich fizjologicznej wymiany jest bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju szczęk. Przedwczesne usunięcie zęba mlecznego na skutek próchnicy powoduje powstanie problemów ortodontycznych a także przyczynia się do powstawania i rozwoju wad wymowy. Dlatego bardzo ważna jest wiedza jak wygląda próchnica u dzieci i jak wygląda zapobieganie próchnicy u dzieci. Miejsca na zębie objęte procesem próchnicowym zmieniają barwę, najpierw są kredowo-białe, następnie plama zmienia barwę na różne odcienie beżowo-brązowego, w kolejnym stadium rozwoju próchnicy pojawia się ból. Dlatego tak ważne jest by rozpoznać początek próchnicy u dzieci, kiedy zmiany są całkowicie odwracalne. Profilaktyka próchnicy u dzieci to przede wszystkim: odpowiednia higiena i ograniczenie cukrów w diecie, a zastąpienie ich większą ilością nieprzetworzonych warzyw i owoców.
  Problemy przy myciu zębów, czyli o krwawiących dziąsłach. Co zrobić jeżeli w czasie mycia dziąsła krwawią? W większości przypadków za krwawienie w czasie mycia odpowiada stan zapalny dziąseł, który powstał poprzez osadzanie się w tym miejscu płytki nazębnej. Nie pozostaje nic innego jak dokładnie umyć zęby pomimo krwawienia i w krótkim czasie problem powinien ustąpić. Jeżeli krwawienie utrzymuje się dłużej niż 3-4 dni wskazana jest wizyta u dentysty.
  Wielkie wydarzenie- pierwsza wizyta u dentysty. Jeżeli wydarzy się sytuacja awaryjna to wizyta u stomatologa wskazana jest oczywiście jak najwcześniej, natomiast pierwsza, standardowa, planowa wizyta dziecka u stomatologa dziecięcego zalecana jest już w pierwszym roku życia dziecka. Wizyta taka w dużej mierze powinna skupiać się na uświadomieniu rodzicom, że profilaktyka próchnicy u dzieci jest najważniejsza. Dentysta powinien udzielić porad dotyczących dbania o higienę oraz o dietę dziecka. Potem z maluchem warto przyjść około drugiego roku życia. Pierwsze wizyty dziecka to tzw. wizyty adaptacyjne, które mają na celu zapoznanie dziecka z lekarzem i z gabinetem. Taka wizyta powinna polegać na zabawie przyzwyczajającej dziecko do nowego miejsca. Kolejne powinny odbywać się nie rzadziej niż co 3-4 miesiące. Jest to odstęp czasowy, kiedy dziecko będzie jeszcze pamiętało poprzednią wizytę, a także nowopowstałe zmiany próchnicowe będą łatwe do wykrycia i prawdopodobnie odpowiednio leczone będą całkowicie odwracalne.
  Dzieci to wymagający pacjencie a leczenie ich zębów to wymagająca dziedzina stomatologii, dlatego warto szukać dentystów specjalizujących się w leczeniu najmłodszych czyli tzw. pedodontów lub dentystów posiadających doświadczenie w tym zakresie. Zazwyczaj są to lekarze cechujący się lekkością w nawiązywaniu kontaktów z dziećmi. Warto korzystać z doświadczeń innych i wybierać dentystę polecanego przez innych rodziców. Przyzwyczajenie dziecka do profilaktyki jamy ustnej i dbania o zęby jest jednym z ważniejszych zadań dla rodzica. Warto wyrobić w maluchu ten nawyk już od pierwszych dni, to realnie zaprocentuje na przyszłość!

 10. Chłodzący letni deser a nasze zęby

  20-05-2022

  Choć nadwrażliwość zębów jest bardzo dokuczliwa, a przeszywający ból może wywołać duży lęk, to problemu możesz się szybko pozbyć, pod warunkiem że zaczniesz równie szybko działać. Nie wystarczą drogeryjne pasty i płukanki, które czasowo znoszą nadwrażliwość. Zamiast maskować objawy, stomatolog rozprawi się z przyczyną wrażliwości, i w ten sposób na dobre pozbędziesz się bólu i do woli będziesz jeść lody.Zęby reagują bólem na zimne, ciepłe i kwaśne pożywienie, kiedy uszkodzone jest lub osłabione szkliwo, osłaniające zębinę. To w jej wnętrzu znajduje się silnie unerwiona miazga. Od miazgi przez zębinę do szkliwa przebiegają tysiące kanalików, które gdy są odsłonięte przewodzą bodźce bólowe. Najbardziej podatne na ból są odsłonięte szyjki zębowe, z natury słabo chronione przez szkliwo, a wystawione na ból, gdy dojdzie do tzw. ucieczki dziąseł. Aby od razu zniwelować dolegliwości, wykonuje się gabinetową mineralizację szkliwa.- Natychmiastową ulgę przynosi piaskowanie preparatem, który ma w składzie kryształy hydroksyapatytu, zamykające kanaliki zębinowe, a jednocześnie odbudowujące i pogrubiające szkliwo.
  Drugi krok to remineralizacja szkliwa za pomocą preparatów fluorowych, umieszczanych w szynach nakładanych w czasie zabiegu na łuki zębowe. Pacjent dostaje takie szyny do domu i kontynuuje terapię odwrażliwiającą na bazie niższych stężeń jonów fluorkowych. A lekarz zabiera się za leczenie przyczyn nadwrażliwości.