Aktualności

 1. Czas na wiosenne porządki

  16-04-2021

  Wiosna kojarzy się nam przede wszystkim z radością, budzącą się do życia przyrodą, bo przecież w końcu dni są dłuższe i z chęcią każdą wolną chwilę chcemy spędzać na świeżym powietrzu. Dla wielu osób wiosna to także najlepszy czas na wprowadzenie zmian do swojego życia: gruntowne porządki w mieszkaniu i przegląd garderoby, radykalna zmiana uczesania czy stylu ubierania, a może przejście na dietę? Możliwości jest naprawdę sporo, jednakże warto także pamiętać o najważniejszym – WIZYCIE KONTROLNEJ W SWOIM GABINECIE DENTYSTYCZNYM, dzięki czemu z pewnością uda nam się przywitać pierwsze promienie słońca śnieżnobiałym uśmiechem:)

 2. Ciąża a stan uzębienia

  09-04-2021

  Sporo kobiet kojarzy okres ciąży oraz wczesnego macierzyństwa z czasem, kiedy doszło do znacznego rozwoju próchnicy i spadku kondycji zębów. I choć w powszechnej opinii uważa się, że ciąża ma zły wpływ na stan uzębienia, tak naprawdę jest to opinia błędna. Przy prawidłowym postępowaniu i utrzymywaniu dobrej higieny, zdrowie zębów po okresie ciąży nie ulegnie pogorszeniu.

  Częste krwawienie dziąseł

  Jednym z najczęstszych problemów kobiet ciężarnych są nawracające stany zapalne dziąseł. W związku ze zmianami hormonalnymi przebiegającymi w organizmie dziąsła mogą stać się obrzęknięte, mocno zaczerwienione i krwawiące. U części pojawiają się także większe zmiany na dziąsłach – guzy ciążowe (nadziąślaki). Kobiety z tym problemem mogą odczuwać problem ze szczotkowaniem zębów i ograniczać tę czynność. Skutkuje to tworzeniem błędnego koła, ponieważ jedynym sposobem ograniczenia stanu zapalnego dziąseł jest utrzymywanie idealnej higieny jamy ustnej. Niestety stan taki jest trudny do całkowitego wyleczenia i trzeba doczekać do momentu porodu, po którym on minie. 

  Czy dziecko „kradnie” związki wzmacniające zęby?

  Istnieje wiele przekonań przekazywanych z pokolenia na pokolenie o tym, jak ciąża osłabia zęby matki. Jednym z najczęstszych jest wiara w to, że dziecko rozwijając się „zużywa” znaczne ilości wapnia i powoduje, niedobór tego związku w zębach matki. Jest to kompletnie niesłuszne przekonanie i nie ma nic wspólnego z prawdą. Dziecko w żaden sposób nie jest w stanie pobrać związków mineralnych z zębów matki. 

  Czy można leczyć zęby w ciąży?

  Bardzo zły wpływ na stan zębów kobiety ciężarnej ma fakt, że wiele z nich jest przekonanych, że podczas ciąży nie powinno się udawać do dentysty. W związku z tym w momencie odczuwania dolegliwości ze strony zębów starają się one je przeczekać, co sprzyja jedynie powstawaniem większych ubytków w przyszłości.Oczywiście podczas ciąży można leczyć zęby, najlepszy na to okres to drugi trymestr. W tym czasie każda kobieta ciężarna powinna się udać na badanie kontrolne do lekarza dentysty. Po pierwsze, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych potencjalnych miejsc, które mogą powodować problemy w trzecim trymestrze. Po drugie, aby dowiedzieć się jak prawidłowo postępować zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie.

  Co zatem ma wpływ na rozwój próchnicy w ciąży?

  Największy wpływ na bardziej nasilony rozwój próchnicy u kobiet ciężarnych mają ich nieprawidłowe nawyki. Wiele kobiet odczuwając różne dolegliwości, zmęczenie oraz skupiając się na swoim wyjątkowym stanie, zwyczajnie zaniedbuje higienę jamy ustnej. Szczególnie w okresie początkowym macierzyństwa, kiedy dochodzą liczne nowe obowiązki, a kobiecie często towarzyszy ciągłe zmęczenie, higiena jamy ustnej schodzi na drugi plan. Takie postępowanie znacznie sprzyja obniżeniu kondycji zębów. 

  Bardzo istotny wpływ na stan zębów mają również często występujące w ciąży wymioty. Odruchowym postępowaniem wielu z nas po wymiotach jest jak najszybsze dokładne szczotkowanie zębów. Jest to jednak zachowanie bardzo szkodliwe dla naszych zębów. Pod wpływem kwasów żołądkowych zewnętrzna warstwa szkliwa ulega lekkiemu rozpuszczeniu, więc podczas szczotkowania ją stopniowo usuwamy. W ten sposób dochodzi do zniesienia najbardziej odpornej warstwy zębów, co sprzyja szybszemu powstawaniu próchnicy. W związku z tym po wymiotach powinno się przepłukać jamę ustną wodą (a jeszcze lepiej płynem zasadowym – np. mlekiem), odczekać minimum pół godziny, kiedy to pH jamy ustnej wróci do normy i dopiero wtedy umyć zęby szczoteczką. 

  Również mniej zrównoważona dieta wielu kobiet ciężarnych, wynikająca z różnych zachcianek, może sprzyjać rozwojowi próchnicy. Częste spożywanie słodkich ciast, tortów, słodyczy lub lodów, powoduje nasilony rozwój bakterii próchnicotwórczych. Do tego spożywanie produktów kwaśnych – takich jak śledzie w occie, ogórki kiszone, bigos – skutkuje rozwojem erozji szkliwa (takiej samej, jak przy częstych wymiotach). Należy zatem pamiętać, aby po zjedzeniu wszelkich tego typu posiłków pić wodę lub płukać jamę ustną. 

 3. Senior u stomatologa

  26-03-2021

  Seniorzy to szczególna grupa pacjentów, która zasługuje na szczególne traktowanie w gabinecie. Są to osoby, które często mają kłopoty ze wzrokiem, bywa, że niedosłyszą lub poruszają się z wielkim trudem. Otrzymywane od pracowników gabinetu informacje niejednokrotnie przyswajają trudniej. Mimo to, każda wizyta osób starszych u stomatologa powinna niezwykle cieszyć, ponieważ wg badań tylko co 4 Polak w podeszłym wieku decyduje się odwiedzić gabinet stomatologiczny. 

  To nie prawda, że wiek predysponuje nas do utraty zębów. Oczywiście, ryzyko takie zwiększa się, ale mają na to wpływ także indywidualne predyspozycje pacjenta, genetyczne skłonności, ale przede wszystkim higiena. Dbałość o zęby bez względu na to czy własne czy o protezę powinna być równie duża w wieku podeszłym, co w młodości. Codzienne, dokładne szczotkowanie, używanie nici dentystycznej i płynu do higieny jamy ustnej pomoże zminimalizować ryzyko chorób nie tylko zębów, ale również dziąseł i groźnych dla zdrowia ich następstw. Także posiadanie protezy nie zwalnia nas z obowiązku higieny. Po spożyciu posiłku proteza powinna być dokładnie umyta szczotką o miękkim włosiu i specjalną pastą.

  Na co narażeni jesteśmy w starszym wieku?

  • Ubytki w zębach– jak już wspomnieliśmy, zęby osób starszych są słabsze i bardziej łamliwe, dlatego powinno się przywiązywać dużą wagę do higieny i regularnych kontroli stomatologicznych
  • Próchnica– bakteryjna choroba ZAKAŹNA niszcząca zęby, dotyczy tak młodych jak i starszych, obniża jakość życia i powoduje dyskomfort fizyczny i psychiczny
  • Cofanie się dziąseł– odsłanianie się szyjek zębowych powoduje nadwrażliwość na zimne i ciepłe napoje i pokarmy a także może być pierwszym objawem paradontozy!
  • Halitoza– popularne słowo odmieniane przez wszystkie przypadki w reklamach telewizyjnych, nieprzyjemny zapach z ust spowodowany niedostateczną higieną, niekiedy objaw poważniejszych chorób jak np. cukrzyca
  • Suchość w ustach– przyjmowane lekarstwa oraz przebyte choroby mogą nie tylko wywołać suchość w jamie ustnej, ale przede wszystkim doprowadzić do rozwoju chorobotwórczych bakterii
  • Osteoporoza– ubytek masy kostnej i osłabienie kości ma wpływ także na stan zębów, które trudniej utrzymują się w żuchwie, mogą ruszać się i ostatecznie wypaść
  • Stany zapalne– zły stan zębów doprowadza do stanów zapalnych, które mają dalsze konsekwencje dla organizmu zwłaszcza osób starszych, mogą prowadzić do cukrzycy czy chociażby zapalenia płuc
 4. Nie dbasz o zęby? Konsekwencje mogą być poważniejsze niż myślisz .

  19-03-2021

  Stan zdrowia zębów i jamy ustnej ma znaczący wpływ na zdrowie całego organizmu. „Próchnica, choroby dziąseł i przyzębia, a także wady zgryzu i utrata zębów niosą ogólnozdrowotne konsekwencje

  Zdrowie jamy ustnej ma znaczenie dla ogólnego dobrostanu człowieka. Dzięki niej możemy swobodnie przeżuwać i połykać pokarmy, mówić, uśmiechać się, czuć smak, a także wyrażać szereg emocji. Ale należy również widzieć, że choroby jamy ustnej, do których należą między innymi próchnica, schorzenia dziąseł i przyzębia, a także wady zgryzu, zwiększają ryzyko dolegliwości całego ustroju, w tym przede wszystkim chorób układu krążenia oraz układu oddechowego. Dlatego dbałość o higienę jamy ustnej i eliminowanie nieprawidłowości w jej rozwoju, mają kluczowe znaczenie w utrzymaniu jej poprawnych funkcji i zachowaniu ogólnego zdrowia naszego organizmu.

 5. Żywienie a zdrowie zębów dziecka

  05-03-2021

  Żywienie dziecka ma ogromny wpływ na zdrowie jego zębów i całego organizmu. Kiedy zaczyna się wprowadzanie stałych pokarmów do diety dziecka, należy pamiętać, abynie podawać pokarmów bogatych w cukry proste (np. herbatki słodzone, gotowe słodkie kaszki instant, dosładzane desery, chrupki, ciasteczka, biszkopty). Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia w pierwszych 2 latach życia dziecka do posiłków nie należy dodawać soli i cukru.

  Wczesne dzieciństwo i etap rozszerzania diety to tak naprawdę najlepszy czas, aby dziecko zapoznawało się głównie ze smakami warzyw.

  Nie zaleca się w ogóle podawania dzieciom soków w 1. roku życia dziecka i dodatkowo limitowanie ich ilości w późniejszym wieku. Zdecydowanie, zamiast soków lepiej podawać warzywa i owoce. Napoje słodzone są niewskazane dla dzieci (słodka herbata, wody smakowe, soki, kakao typu instant, napoje gazowane). Sprzyjają one rozwojowi próchnicy, cukrzycy i otyłości.

 6. Wymieniaj szczoteczkę do zębów po chorobie

  26-02-2021

  Trwa niestety w najlepsze okres różnych infekcji. Warto w tym czasie pamiętać, że walka z chorobą nie kończy się wraz z ustaniem jej objawów. Na ewentualny nawrót choroby może oddziaływać wiele czynników do których zaliczyć należy m.in. wymianę szczoteczki do zębów lub główki szczoteczki w przypadku urządzeń elektrycznych i sonicznych. Przypominamy, że szczoteczkę powinno się wymieniać na nową minimum co 2-3 miesiące, przy widocznym zużyciu włókien szczoteczki, ale też po każdej przebytej infekcji gardła, przeziębieniu, grypie, infekcji jamy ustnej, a także innych chorobach bakteryjnych i wirusowych. Dlaczego? Drobnoustroje, które bytowały w jamie ustnej w trakcie trwania choroby mogą przetrwać w zakamarkach szczoteczki i w przypadku dalszego jej użytkowania, spowodować z czasem nawrót infekcji.

  Aby uniknąć wtórnego zakażenia patogenami, po przebytej chorobie powinno się także wyprać w wysokiej temperaturze: pościel, ręczniki, piżamę i pozostałą noszoną garderobę, wymienić przybory higieniczne jak gąbka do kąpieli. Również dokładnie wyczyścić i wywietrzyć mieszkanie. Nie powinno się też zapominać np. o umyciu zabawek dziecka używanych przez nie w trakcie choroby, dezynfekcji często używanych urządzeń jak klawiatura komputera, pilot, telefon komórkowy czy włączniki światła. Dzięki wyżej wymienionym działaniom, zmniejsza się ryzyko powtórnego zachorowania na raz przebytą już chorobę.

 7. Nie lekceważmy skutków bruksizmu

  19-02-2021

  Jeżeli w sytuacjach stresowych mocno zaciskamy zęby, a nasze zgrzytanie budzi w nocy rodzinę, KONIECZNIE udajmy się na wizytę kontrolną i poprośmy dentystę o dokładny przegląd całej jamy ustnej. To właśnie bruksizm (a nie genetycznie słabe szkliwo) jest w wielu przypadkach odpowiedzialne za niewytłumaczalnie szybkie psucie się zębów. Ta pozornie niegroźna parafunkcja może powodować pęknięcia szkliwa, silne starcie zębów, ubytki klinowe, nadwrażliwość, rozchwianie lub przemieszczanie się zębów. Może również dawać dolegliwości bólowe wywołane przez przeciążenia zębów w zwarciu, zwiększać podatność zębów na próchnicę i przyczyniać się do rozwoju paradontozy.

 8. Mikołaj Kopernik praktykował stomatologię

  12-02-2021

  Mikołaj Kopernik ukończył studia medyczne w Padwie. Zajmował się też praktyką dentystyczną. Świadczy o tym jego recepta przeciw gnilcu dziąseł (przetłumaczona na język polski przez Stanisława Flisa): „Wziąć orlika asów 2 albo 1,5 asa, ruty 1 as i zrobić odwar w dostatecznej ilości wody, a pod koniec gotowania dodać miodu, ile potrzeba do osłodzenia, przecedzić i przesączem myć dziąsła rano i wieczorem, a potem namaszczać zawsze obwiązując takim mazidłem: – Weź białko i rutę, rozetrzyj, następnie przecedź przez czysty gałganek, dodaj sproszkowanego śpiżu, nasmaruj tym dziąsła ile trzeba po wzmiankowym przemyciu – i temu ledwie cokolwiek dorównywa. Wypróbowane”.

 9. Mycie zębów bezpośrednio po posiłku

  05-02-2021

  Może być niebezpieczne, szczególnie jeśli jemy potrawy o niskim pH, np. owoce (głównie cytrusowe), czy pijemy soki owocowe. Myjąc zęby bezpośrednio po posiłku, nie pozwalamy hormonom śliny na wyrównanie poziomu pH w ustach, przez co wcieramy kwasy owocowe w szkliwo zębów. Doprowadza to do powstania erozji szkliwa i tzw. ubytków klinowych, które powodują nadwrażliwość zębów. Powinniśmy odczekać 20-30 min. A tuż po zjedzeniu przepłukać usta wodą.

 10. Zęby w prezencie ślubnym

  29-01-2021

  Nietypowy pomysł na podarunek dla nowożeńców.

  Swego czasu w Anglii młodzi ludzie pozbywali się profilaktycznie zębów – wydawało się to racjonalne, skoro i tak z czasem by je stracili. Dlatego popularnym prezentem ślubnym były protezy zębowe.