Aktualności

 1. Dlaczego warto postawić na wizyty kontrolne u stomatologa?

  22-01-2021

  Wielu z nas odwiedza dentystę, kiedy zaczyna się skarżyć na silny ból zębów. Wizyta w gabinecie stomatologicznym kojarzy się nam bowiem głównie z bólem i dużymi kosztami. Warto jednak wiedzieć, że im częściej i regularniej będziemy odwiedzali dentystę, tym mniejszy będzie ból i wydatki na leczenie zębów. Właśnie temu służą wizyty kontrolne, na które warto się wybrać co najmniej dwa razy w roku.

  Dlaczego warto regularnie sprawdzać stan swoich zębów?

  Wielu z nas sądzi, że jeśli zęby nas nie bolą, to wszystko jest z nimi w jak najlepszym porządku. Nie jest to jednak do końca prawdą, gdyż dolegliwości bólowe w większości przypadków pojawiają się dopiero w momencie, kiedy próchnica znajduje się już w bardzo zaawansowanym stadium. Aby było możliwe jej wczesne wykrycie oraz wyleczenie zęba, powinniśmy regularnie odwiedzać dentystę, np. w Centrum Medycznym Ultramedic. Podczas przeglądu stomatolog oceni bowiem stan naszych zębów oraz podejmie właściwe kroki, które pozwolą na wyleczenie istniejących ubytków. Regularne wizyty kontrolne dają nam także możliwość uniknięcia bardzo kosztownego i zarazem bolesnego leczenia kanałowego, które często jest jedynym rozwiązaniem, kiedy próchnica zaatakowała już korzenie zęba. Regularne wizyty kontrolne pozwalają nam również na wyleczenie wszystkich ubytków oraz cieszenie się w pełni zdrowymi i mocnymi zębami bez obaw, że ból zaatakuje nas w najbardziej niespodziewanym momencie.

  Jak często należy odwiedzać gabinet dentystyczny w celach kontrolnych?

  Kiedy jesteśmy pewni, że nasze zęby są zdrowe i wyleczyliśmy już wszystkie ubytki, rozsądnym wyjściem jest przeprowadzanie kontroli dentystycznej dwa razy w roku. Oznacza to, że swojego dentystę powinniśmy odwiedzić co około 6 miesięcy. Pół roku jest to bowiem czas, kiedy niewidoczne wcześniej ubytki mogą zacząć się powoli ujawniać, a ich wczesne wykrycie pozwoli lekarzowi na szybkie ich usunięcie. Regularne wizyty kontrolne pozwolą także dentyście ocenić, czy we właściwy sposób dbamy o nasze zęby i w razie zauważenia nieprawidłowości poradzić nam, jak to prawidłowo robić. Wreszcie, kontrole dentystyczne pozwolą nam na oszczędzenie pieniędzy, które wydamy, jeśli stan naszych zębów się pogorszy. Pamiętajmy bowiem, że zęby mamy tylko jedne, a ich utrata skutkuje znacznym pogorszeniem jakości naszego życia oraz wyglądu. Nie warto więc ryzykować, tylko regularnie odwiedzać zaufanego stomatologa. Koszt wizyty kontrolnej jest niewielki, a wielu dentystów oferuje je także bezpłatnie dla swoich stałych pacjentów.

 2. Kamień nazębny zdradza wiele

  15-01-2021

  Globalizacja zaczęła się wiele tysięcy lat temu. Okazuje się, że już w epoce brązu coraz bardziej zwiększający się zasięg sieci handlowych  wpłynął również na nawyki żywieniowe mieszkańców wschodniego wybrzeża Morza Śródziemnego.

  Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował molekularne ślady żywności w kamieniu nazębnym i znalazł dowody na to, że mieszkańcy rejonu leżącego obecnie na terenie Izraela jedli kurkumę, banany, a nawet soję w epoce brązu i epoce żelaza. Analizowano szczątki 16 osób z wykopalisk Megiddo i Tell Erani, które znajdują się na obszarze, przez który 4000 lat temu przebiegał szlak wymiany między Egiptem i innymi obszarami leżącymi nad Morzem Śródziemnym oraz Azją. 

  – W ten sposób przyprawy, owoce i egzotyczne oleje z Azji dotarły do ​​Morza Śródziemnego na kilka stuleci, w niektórych przypadkach nawet na kilka tysiącleci, wcześniej, niż sądzono – mówi Philip Stockhamer, współautor badania. Jest to najwcześniejszy bezpośredni dowód na spożywanie kurkumy, bananów i soi poza Azją Południową i Wschodnią, a także bezpośredni dowód na to, że nawet w czwartym tysiącleciu p.n.e. kwitł handel łączący odległe rejony świata.

  – Na szczęście znaleźliśmy osoby, które w przeszłości nie przykładały zbytniej wagi do higieny jamy ustnej, co obecnie pozwala nam badać ich kamień nazębny – żartował archeolog Domingo C. Salazar.

 3. Dlaczego mamy taki a nie inny odcień zębów

  08-01-2021

  To jaki mamy odcień zębów zależy od wielu czynników. Należą do nich między innymi kwestie genetyczne – to, w jaki sposób zbudowane są poszczególne części naszych zębów. O kolorze zęba decyduje w głównej mierze kolor zębiny (naturalnie żółtawy), który prześwituje przez warstwę szkliwa. Tych kwestii nie jesteśmy w stanie zmienić. Mamy natomiast wpływ na powstawanie (oraz pozbywanie się) przebarwień na naszych zębach. Przebarwienia i plamy powstają zwykle na skutek diety, w której znajduje się wiele produktów bogatych w silne barwniki, a także w wyniku regularnego palenia papierosów. Osad nikotynowy jest bardzo trudny do usunięcia, a powstaje niezwykle szybko. Na kolor zębów wpływa też sposób, w jaki o nie dbamy – codzienna higiena, używane preparaty i przyrządy (szczoteczka, nici dentystyczne) itd.

  By zadbać o to, by żeby były możliwie najbardziej białe, zwróćmy uwagę na to, co jemy oraz rozważmy rzucenie palenia. Możemy zacząć stosować pasty i inne preparaty wybielające, jednak warto tę kwestię skonsultować najpierw ze stomatologiem. Warto też poddać się profesjonalnym zabiegom wybielania, dostępnym także w gabinecie w Brwinowie. Efekt takiego zabiegu jest wyraźny i satysfakcjonujący, pozwalając nam cieszyć się białym uśmiechem przez długie miesiące.  

 4. Antybakteryjne źródło fluoru

  10-12-2020

  Zdaniem japońskich naukowców, Japończycy mają zdrowe zęby między innymi dlatego, że piją zieloną herbatę. Zawarte w niej związki polifenolowe hamują rozwój bakterii w jamie ustnej i chronią błonę śluzową przed zakażeniami. Ze względu na dużą zawartość fluoru (szklanka herbaty dostarcza do 0,2 mg tego pierwiastka) herbata wzmacnia szkliwo i utrudnia tworzenie się płytki nazębnej. Pomaga walczyć z próchnicą i chorobami przyzębia w każdym wieku. Warto ją pić, mimo że podobnie jak jej czarna odmiana pozostawia na zębach osad.

 5. Wybielanie zębów

  02-12-2020

  Zastanawialiście się kiedyś nad wybielaniem zębów? Olśniewający śnieżno-biały uśmiech pod okiem specjalisty możemy uzyskać zarówno w warunkach domowych jak i w gabinecie stomatologicznym.

  Wybielanie w gabinecie

  W tej metodzie stosuje się preparaty o wysokim stężeniu nadtlenku wodoru. Efekt osiągany podczas takiego wybielania zazwyczaj jest bardzo dobry, jednak niektóre osoby mają szkliwo odporne na wybielanie i zabieg może nie przynieść oczekiwanego skutku. Zaletami takiego zabiegu jest to, że trwa on stosunkowo krótko, efekt jest szybko widoczny i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo urażenia dziąseł niż przy np. wybielaniu domowym. Lekarz początkowo ocenia kolor zębów, po czym oczyszcza je ze złogów i płytki nazębnej. Następnie zabezpiecza dziąsła i okolice przyszyjkowe zębów specjalnym środkiem. Później aplikuje preparat wybielający na zęby. Preparat pozostaje na zębach przez 15-20 minut, w czasie których, w zależności od środka, może być naświetlany specjalnymi lampami. Następnie lekarz usuwa żel z zębów i w razie potrzeby powtarza wyżej wymienione czynności, aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu (maksymalnie do 3-4 razy). Należy pamiętać, że często w ciągu pierwszej doby dochodzi do dalszego rozjaśniania zębów.

  Po wybielaniu pacjent powinien przez minimum 3 dni stosować „białą dietę” – unikać barwiących potraw (takich jak jagody, buraki, czerwone wino) oraz palenia tytoniu. Dodatkowo powinien unikać mocno zimnych lub gorących pokarmów, ze względu na zwiększoną wrażliwość zębów i stosować łagodne płukanki z fluorem.

  Wybielanie domowe

  W tej metodzie lekarz dentysta wykonuje, na podstawie pobranych wycisków nakładki na zęby z przeźroczystej foli. Są one indywidualne dopasowane dla pacjenta. Pacjent dostaje środek do wybielania, który sam aplikuje do nakładek, które nosi od 30 minut do 2 godzin dziennie przez okres od 2 do 4 tygodni. Zaletą tej metody jest występowanie mniejszej nadwrażliwości zębów, stąd polecana jest dla osób bardziej wrażliwych.

 6. Co z zębami u człowieka?

  27-11-2020

  Dziś małe przypomnienie z lekcji biologii. Pamiętacie ile mamy zębów?

  Mały człowiek rodzi się bezzębny i, jak każdy ssak, w pierwszym okresie życia jest karmiony mlekiem mamy. Jednak w miarę rozwoju organizm wymaga coraz bardziej urozmaiconego pożywienia, do rozdrabniania którego potrzebujemy zębów.

  Zęby są bardzo twarde. Dzięki temu możemy nimi odgryzać, miażdżyć i rozcierać pokarm, przygotowując go do dalszego trawienia. Około 6 roku życia wypadają nam pierwsze zęby, nazywane mlecznymi, a na ich miejscu wyrastają zęby stałe.

  Dorosły człowiek ma 32 zęby: 4 siekacze, 2 kły, 4 zęby przedtrzonowe i 6 trzonowych. Gdy zajrzymy do naszej buzi, zobaczymy zewnętrzną cześć zęba nazywaną koroną. Pod dziąsłem ukryta jest szyjka, a jeszcze głębiej korzeń zęba, który mocno utrzymuje go w naszej szczęce. Zęby pokryte są najtwardszą tkanką, jaka występuje w ludzkim ciele, czyli szkliwem. Najczęściej spotykaną chorobą zębów jest próchnica.

 7. Omega 3 a zdrowie zębów

  20-11-2020

  Zęby bliźniacze (dentes geminati) zaliczane są do wad wrodzonych morfologii zębów, powstających w okresie odontogenezy. Powstają one przez rozszczepienie się lub częściowy podział zawiązka zęba w okresie formowania się korony lub poprzez połączenie się prawidłowego zawiązka z nadliczbowym.

  Zalety spożywania kwasów omega-3 obecnych w tłuszczu ryb znane są nawet osobom niezwiązanym zawodowo z medycyną – obniżają poziom trójglicerydów we krwi, wykazują działanie przeciwnowotworowe, ograniczają ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca i reumatoidalnego zapalenia stawów itd.

  Jak się okazuje, kwasy tłuszczowe omega-3 wpływają łagodząco również na stan tkanek dotkniętych zapaleniem przyzębia. Oceny wyników ośmiu niezależnych badań nad wpływem kwasów tłuszczowych omega-3 na stan tkanki przyzębia osób cierpiących na periodontitis podjął się zespół naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii oraz Instytutu Stomatologii na Uniwersytecie w Adelajdzie.

  Naukowcy z Antypodów ustalili, że poprawa kliniczna stanu tkanek przyzębia u osób przyjmujących kwasy omega-3 została odnotowana w każdym z analizowanych badań. Szczególnie pozytywny wpływ wykazano w dwóch z nich, w których posłużono się kombinacją tłuszczu ryb i kwasu acetylosalicylowego.

  Kierująca zespołem dr Alison Coates przekonuje: Dobrze by było, gdyby w diecie każdego z nas znajdowało się odpowiednio dużo kwasów tłuszczowych omega-3. Według norm obowiązujących w Australii (około 500 mg tygodniowo) zalecana ilość kwasów omega-3 znajduje się w dwóch rybach tłustych średniej wielkości.

  Ponadto, spożywanie tłuszczu rybiego nie pociąga za sobą poważnych konsekwencji (przy wysokim jego spożyciu, doświadczyć można co najwyżej dolegliwości gastrycznych i opóźnionego czasu krzepnięcia krwi).

  Badacze podają, że wynik ich analizy, potwierdzający wpływ kwasów omega-3 na ograniczanie symptomów choroby przyzębia, napawa optymizmem, ale niezbędne są dalsze badania, które ocenią ich wpływ samodzielnie oraz w kombinacji z kwasem acetylosalicylowym.

  Wyniki analizy zespołu dr Alison Coates zostały zaprezentowane wiosną tego roku podczas odbywającej się w San Diego (USA) konferencji na temat Biologii Doświadczalnej.

 8. Czarne zęby czyli symbol atrakcyjności

  13-11-2020

  Dziś synonimem idealnego uzębienia są proste, śnieżnobiałe i równe zęby. Ubytki zębowe, wady zgryzu, przebarwienia szkliwa – te wszystkie defekty można dziś łatwo i szybko zniwelować dzięki osiągnięciom implantologii i stomatologii estetycznej. Dentyści podkreślają, iż w zamożnych społeczeństwach XXI wieku naturalny, piękny uśmiech stał się wyznacznikiem społecznego statusu i pozycji zawodowej.

  Badania wykazały, iż osoby z zadbanym, zdrowym uśmiechem o wiele szybciej znajdują pracę i zdecydowanie łatwiej nawiązują kontakty międzyludzkie niż osoby z nieestetycznymi, zaniedbanymi zębami. Śnieżnobiały uśmiech decyduje więc o tym, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie i jak sami postrzegamy swoją fizyczną atrakcyjność.

  Czarne jak węgiel

  Nie zawsze jednak i nie wszędzie utożsamiano idealny uśmiech z białymi jak perły, równymi zębami. Niektóre społeczeństwa wypracowały własny kanon stomatologicznego piękna, zdecydowanie odmienny od obecnie obowiązującego. Na przykład w Japonii śnieżnobiałe zęby kojarzyły się z agresją oraz zwierzęcością, dlatego wytworne damy ze szlacheckich rodów barwiły swoje zęby na czarno podczas ceremonii nazywanej ohaguro. Aby uzyskać piękny i głęboki czarny kolor zębów, przygotowywano kanemizu, czyli roztwór żelaza w kwasie octowym, do którego dodawano taninę oraz sproszkowane żołędzie. Miksturą pokrywano zęby raz na dzień lub co kilka dni za pomocą miękkiego pędzelka, aż do uzyskania trwałego efektu. Czarne jak węgiel zęby w połączeniu ze śnieżnobiałym pudrem nakładanym na twarz i dekolt tworzyły szokujący dla Europejczyków kontrast.

  Zęby drapieżnika

  W wielu rejonach świata (Australii, Afryce, a zwłaszcza Ameryce Południowej) modne było piłowanie, wychylanie lub wybijanie przednich zębów. Najczęściej tego typu zabiegom byli poddawani wchodzący w dorosłość młodzi mężczyźni (jednak w niektórych kulturach pozbawiano siekaczy również dojrzewające dziewczynki). Podczas ceremonii inicjacji tak długo szlifowano zęby za pomocą kamieni, aż uzyskano trójkątny, zaostrzony kształt przypominający kły drapieżnika. Alternatywą było szlifowanie w zębach rowków, dzięki którym siekacze upodabniały się do trójzębów.

  Inskrustacje ze złota i drogich kamieni

  W inkrustacji przednich zębów celowali Majowie. Dr Vera Blos z Wydziału Antropologii na Uniwersytecie w Jukatanie przebadała ponad 1500 szkieletów z 94 stanowisk i stwierdziła, że ozdoby na zębach miało 60 proc. populacji zamieszkującej te rejony od IV do V wieku. Najczęściej Majowie ozdobiali zęby, wprawiając w ich szkliwo małe drobinki turkusu, jadeitu lub hematytu.

  Inną metodę ozdabiania zębów wynaleźli starożytni Chińczycy, zamieszkujący prowincję Kardandan. Nosili oni w jamie ustnej ściśle przylegające do zewnętrznej powierzchni przednich zębów cieniutkie płytki ze złota, które pełniły rolę współczesnych licówek.

 9. Wróżka Zębuszka

  30-10-2020

  Chociaż obecnie Wróżka Zębuszka kojarzy nam się ze słodkim skrzatem, wkładającym dzieciom pod poduszki pieniążki, nie zawsze tak było. Wikingowie wierzyli, że jeżeli Wróżka wejdzie w posiadanie ludzkich włosów, zębów lub paznokci, odbierze im duszę. Dlatego też uprzednio obdarowywali dzieci monetami, aby bardziej roztropnie pilnowały, by nie zgubić swoich zębów.

 10. Lecz zęby profilaktycznie, uniknij większych problemów z uzębieniem

  23-10-2020

  Ostatnio pisaliśmy o tym, że zimą zęby psują się częściej; mocniej narażone są również na stany zapalne. Dlatego warto zadbać o nie profilaktycznie. Regularne wizyty u stomatologa, są naszym sprzymierzeńcem w walce z problemami naszego uzębienia.

  W Dentiko mamy dla Was całą gamę zabiegów profilaktycznych.

  – przeglądy stomatologiczne

  – lakowanie bruzd zębów stałych

  – lakierowanie powierzchni zębów

  – usuwanie kamienia nazębnego-scalling

  – usuwanie osadów nazębnych-piaskowanie

  Profesjonalny personel i nowoczesny sprzęt umilą Wam wizyty w naszej przychodni.

  Zapraszamy do umówienia wizyt:

  Rejestracja telefoniczna:

  od poniedziałku do piątku 9:00 – 19:00, sobota 10:00 – 14:00

  tel. 600 354 375 lub 76 749 84 80

  Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania, zapraszamy do skorzystania formularza kontaktowego na naszej stronie.