dodano: 7 lipca, 2023

Martwią Cię czarne kropki na uzębieniu? Jak powstaje próchnica?

Próchnica to proces, w którym szkliwo ulega zmiękczaniu przez kwasy. Spowodowane jest to rozkładające się cukry przebywające w naszej jamie ustnej. Najczęstszym objawem są wspomniane w tytule tzw. Czarne kropki.

Co one oznaczają? Poznaj przyczyny próchnicy.

Nadmiar cukru

Cukry to pożywka dla bakterii. Sacharoza, glukoza, maltoza, laktoza, czy również skrobia… brzmią jak tajemnicze zaklęcia? Spokojnie, to tylko lista węglowodanów, które spożywasz. Odpowiadają w dużej mierze za powstawanie próchnicy. Warto pamiętać, że cukry to nie tylko próchnica, ale również otyłość, cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy niedobór pokarmowy. 

Niewłaściwa higiena jamy ustnej – zbyt rzadka, za krótka i niedokładna

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna odbywać się minimum 2 razy dziennie, trwać ok. 3 minut i być bardzo dokładna. Ze względu na to, jak szkodliwe dla zębów mogą być resztki pokarmów, niezbędne jest także oczyszczanie przestrzeni między zębami nicią dentystyczną oraz płukanie jamy ustnej specjalnie przeznaczonym do tego celu płynem.

Zbyt długie przetrzymywanie pokarmu w ustach

Długie przetrzymywanie pokarmów w ustach powoduje osadzanie się resztek w szczelinach pomiędzy zębami. Rozwiązaniem jest jedzenie możliwie jak najmniej pokarmów okalających zęby oraz bezpośrednio po takim posiłku dokładna higiena jamy ustnej.

Nie daleko pada jabłko od jabłoni – czyli niewłaściwa dieta kobiety w czasie ciąży.

Dziecko w łonie matki przejmuje wszystko. Przede wszystkim pokarm, którego zawartość ma duży wpływ na rozwój uzębienia. Nadmiar spożywanych cukrów oraz białka może przełożyć się na niewłaściwy stan zębów dziecka.

Rzadkie wizyty u dentysty – pamiętajmy o regularności!

Choć wystarczą dwie kontrolne wizyty w roku, by uchronić zęby przed próchnicą, dla większości osób stanowi to wyzwanie nie do przeskoczenia. Powodem? Strach przed bólem, czy dużymi kosztami leczenia… Nie odwlekajmy tego! Skutki będą wzrastać wprost proporcjonalnie – mocniejszy ból, wyższe rachunki za wizyty.

Wniosek? Posiadanie zdrowych zębów nie musi okazać się drogą inwestycją! Wystarczy, że zadbamy o prawidłową dietę oraz regularną higienę, a wizyty u stomatologa….. w ostateczności 😉

przejdź do następnego artykułu
2023 | Wszystkie prawa zastrzezone
projekt i wykonanie | Nośniki Reklamy