dodano: 30 czerwca, 2023

Jaka pasta jest właściwa dla dziecka na początek?

Jaka pasta jest właściwa dla dziecka na początek? – Temat nie do końca związany z rozszerzaniem diety, ale często pytacie mnie w wiadomościach prywatnych o to, jaka pasta do zębów dla niemowląt będzie najlepsza, czy polecam jakąś konkretną, czy powinna być z fluorem, czy bez. Wybór pierwszej pasty do zębów mamy już dawno za sobą, więc mogę podzielić się z Wami moim doświadczeniem i wiedzą w tym temacie

Od kiedy należy myć zęby dziecku? Często rodzice zastanawiają się, od kiedy należy myć zęby dziecku. Buzia maluszka (nawet, kiedy nie ma w niej jeszcze ząbków) już od urodzenia powinna być regularnie oczyszczana. Najlepiej codziennie przy wieczornej pielęgnacji wykonać prosty zabieg czyszczenia jamy ustnej niemowlaka. Dzięki temu utrzymujemy odpowiednią higienę, a dodatkowo przyzwyczajamy dziecko do manipulacji w jamie ustnej. Może to okazać się bardzo pomocne, kiedy przejdziemy do pierwszej szczoteczki do zębów. Zabieg czyszczenia dziąseł dziecka można wykonać za pomocą kawałka gazy, bawełnianej chusteczki, czy silikonowej nakładki na palec. Do przemycia buzi dziecka, które nie ma jeszcze zębów wystarczy jedynie woda.
W momencie wyrznięcia się pierwszego ząbka, powinniśmy zaopatrzyć się w miękką szczoteczkę. Dzięki niej łatwiej usuniemy resztki pokarmu z zębów oraz będzie ona delikatnie masowała dziąsła. Szczotkować zęby dziecka powinniśmy 2 razy dziennie pastą z fluorem. Często pytacie, czy fluor jest bezpieczny, ponieważ martwicie się, że taki maluszek nie wypluwa pasty. Według Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pastę z fluorem powinniśmy wprowadzić już od pierwszego ząbka. Ważna jest jej ilość na szczoteczce, właśnie ze względu na to, że maluszki połykają pastę. Ilość pasty do zębów dla niemowląt powinna być niewielka. Dla niemowlaka powinno być to jedynie delikatne maźnięcie pastą szczoteczki do zębów. Dzieci, które już umieją wypluwać pastę do zębów, powinny otrzymywać ilość pasty odpowiadającą ziarenku groszku.

przejdź do następnego artykułu
2023 | Wszystkie prawa zastrzezone
projekt i wykonanie | Nośniki Reklamy