dodano: 26 maja, 2023

Jak wybrać pierwszą szczoteczkę dla dziecka?

Nauka prawidłowego nawyku codziennego mycia zębów powinna rozpocząć się jeszcze zanim pojawi się pierwszy mleczak. 

Przyniesie to pozytywne efekty w miarę wzrostu dziecka. Aby mycie zębów przebiegało efektywnie i przyjemnie, warto prawidłowo wybrać pierwszą szczoteczkę do zębów dla niemowlaka. Na co zwrócić uwagę przy wyborze szczoteczki do pierwszych ząbków u niemowląt?

Higiena jamy ustnej niemowlaka – zanim pojawią się ząbki 

Dbanie o zdrowe zęby u niemowlaka należy rozpocząć na długo przed ząbkowaniem – już od chwili narodzin. Zanim w buzi pojawi się pierwszy mleczny ząb, warto przyzwyczajać malucha do regularnego wykonywania zabiegów higienicznych w obrębie jamy ustnej. Przyniesie to same korzyści w przyszłości. Przede wszystkim, niemowlak będzie takie postępowanie kojarzył jako znane i akceptowane. Chętnie będzie otwierał usta i umożliwiał opiekunom wykonanie potrzebnych zabiegów.

Higiena jamy ustnej niemowląt na samym początku nie jest zbyt skomplikowana. Polega na przecieraniu wałów dziąsłowych silikonową nakładką lub nawiniętym na palec rodzica gazikiem nasączonym przegotowaną wodą. Mycie jamy ustnej niemowlaka należy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, nawet jeśli dziecko nie posiada wyrżniętego ani jednego zęba. Naukę mycia pierwszych ząbków u niemowląt należy kontynuować przy użyciu pierwszej szczoteczki dla niemowlaka, gdy przez dziąsło przebije się już pierwszy mleczak.

Szczoteczka dla niemowląt – kiedy zacząć używać? 

W momencie, gdy w buzi dziecka pojawi się pierwszy ząb, należy zamienić gazik na pierwszą szczoteczkę do zębów. Zwykle dolna jedynka wyrzyna się około 6. miesiąca życia. Wówczas powinno się zacząć codzienne szczotkowanie pojawiających się kolejnych mleczaków. Taka nauka już do najmłodszych chwil wyrabia dobre nawyki higieniczne u dziecka. Wyraźnie zmniejsza ryzyko gromadzenia płytki nazębnej będącej doskonałą pożywką dla bakterii odpowiedzialnych za rozwój próchnicy. Ogranicza to zatem występowanie ubytków próchniczych w mleczakach. Utrzymanie zębów mlecznych w jak najlepszej kondycji istotnie wpływa na stan pojawiających się w kolejnej fazie rozwoju zębów stałych.

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów dla niemowlaka? 

Przed zakupem pierwszej szczoteczki dla niemowlaka warto dokładnie zastanowić się nad ostatecznym wyborem. Aktualnie w drogeriach lub aptekach dostępny jest szeroki zakres środków higienicznych. Warto rozważnie zdecydować, jaką szczoteczkę dla niemowlaka kupić.

Jak myć zęby niemowlakowi?

Na pierwszym etapie nauki prawidłowych nawyków higienicznych należy uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość. Niemowlak na pewno nie będzie zbytnio współpracował. Wszystkie akcesoria – gazik, nakładka na palec, jak i szczoteczka to dla niemowlaka nowość. Warto zatem zrobić wszystko, by go nimi zainteresować i oswoić. Tylko wówczas maluch będzie pozytywnie kojarzył mycie jamy ustnej i z każdym dniem coraz chętniej brał udział w tych czynnościach pielęgnacyjnych. 

Na początku wskazane jest zaspokojenie ciekawości dziecka. Jeśli niemowlak wyciąga rączki i chwyta szczoteczkę, wkładając ją natychmiast do buzi, należy mu pozwolić na swobodne przygryzanie czy ssanie. W ten sposób zbiera i uczy się nowych bodźców. Następnie, po nałożeniu zalecanej minimalnej ilości pasty do zębów odpowiedniej dla niemowlaka, należy delikatnymi ruchami szczotkować mleczaki przez około 2 minuty. Oczywiście najmłodsze dzieci szybko się zniecierpliwią, ale trzeba stopniowo oswajać je z prawidłową długością trwania mycia zębów. 

Warto starać się wyrabiać prawidłowe nawyki, np. poprzez zachęcanie dziecka do naśladowania ruchów opiekuna podczas szczotkowania zębów. Dzieciom poniżej 7. roku życia, w celu ochrony przed zachłyśnięciem, zawsze powinien towarzyszyć dorosły w trakcie zabiegów higienicznych. Zaleca się mycie zębów niemowlakowi co najmniej dwukrotnie w ciągu dnia

przejdź do następnego artykułu
2023 | Wszystkie prawa zastrzezone
projekt i wykonanie | Nośniki Reklamy