dodano: 17 września, 2021

Higiena zębów przy karmieniu piersią

Po ciąży i urodzeniu dziecka mogą pojawić się problemy z zębami. Ciąża zwykle bardzo je osłabia, a dodatkowo wiele kobiet – zupełnie niesłusznie – rezygnuje z wizyt u dentysty w czasie 9 miesięcy ciąży. Zobacz, jak wzmocnić zęby po ciąży oraz jak właściwie pielęgnować zęby po porodzie.
Kobiece zęby mogą być osłabione po ciąży. Skutkuje to silniejszą próchnica, a nawet ukruszaniem się zębów. Dlaczego tak się dzieje? Kiedyś sądzono, że to kwestia „podbierania” wapnia przez rozwijający się płód, dziś wiadomo, że niestety to raczej skutek złej higieny zębów w czasie ciąży i w połogu.
Po urodzeniu dziecka większość kobiet skupia się właśnie na maluszku, a przecież nie wolno ci zapomnieć o sobie. Musisz dbać o siebie i swoje zdrowie także wtedy, gdy jesteś już młodą mamą. Przypominamy więc, jak ważna jest troska o zęby po ciąży i jak wzmocnić osłabione po ciąży zęby.Tak jak po połogu powinnaś iść na wizytę kontrolną do ginekologa, tak samo po urodzeniu dziecka konieczna jest wizyta u dentysty. Ciąża to bardzo trudny czas dla zębów. Często następuje osłabienie zębów po ciąży, więc są one bardziej podatne na próchnicę.
Po ciąży trzeba więc odwiedzić stomatologa, który oceni stan zębów i zaleci lub wykona niezbędne zabiegi. Wizyty u dentysty powinny odbywać się nie rzadziej niż co sześć miesięcy. Istotne są również wizyty u higienistki stomatologicznej, połączone z usuwaniem kamienia i osadu nazębnego.
Zabieg powinien być wykonywany regularnie, przynajmniej dwa razy w roku – pamiętaj o tym także teraz, gdy masz dużo zajęć przy dziecku. Ale troska o zęby po ciąży to przede wszystkim profilaktyka. Zobacz, co możesz i powinnaś sama robić na co dzień, aby mieć zdrowy i piękny uśmiech.Wapń to podstawowy składnik mineralny kości i zębów. Sole wapnia wchodzą w skład kośćca i zębów, zapewniając im twardość i wytrzymałość. Kobieta karmiąca piersią powinna dostarczać z dietą 1200–1300 mg wapnia dziennie.
Dobrymi źródłami tego pierwiastka są: mleko i produkty mleczne (żółty ser, jogurt, kefir), sardynki i szproty jedzone z ośćmi, szpinak, jarmuż, suszone figi, ziarna sezamu, migdały i orzechy.
Niedobór wapnia może się odbić negatywnie na zdrowiu twoim i twojego dziecka. Aby temu zapobiec, powinnaś stosować suplementację preparatami zawierającymi wapń. Dotyczy to zwłaszcza kobiet z nietolerancją laktozy lub alergią na białka mleka krowiego.
Wapń jest najlepiej przyswajalny z suplementów zawierających ten pierwiastek w postaci chelatów aminokwasowych, wodorofosforanu, octanu, węglanu, cytrynianu, glukonianu lub mleczanu wapnia.

przejdź do następnego artykułu
projekt i wykonanie | Nośniki Reklamy