dodano: 25 sierpnia, 2023

Znowu szkoła… a kontrola zębów u Twojego dziecka?

Zorganizowaliście już szkolną wyprawkę? Jest jeszcze jedna rzecz, o której warto pamiętać przed pierwszym dzwonkiem w szkole – kontrola zdrowia jamy ustnej dziecka. Oto kilka powodów, dlaczego twoje dziecko powinno odwiedzić dentystę przed powrotem do szkoły.

Próchnica u dziecka może mieć dość szybki i gwałtowny przebieg. Ból zęba potrafi dokuczyć dorosłemu, a co dopiero dziecku. Ten związany z próchnicą, szczególnie jeśli infekcja dotrze do miazgi, potrafi być bardzo dotkliwy. Dziecko może być apatyczne, rozdrażnione, ciężko będzie mu się skupić na nauce, co może odbić się nie tylko na gorszej frekwencji, ale i wynikach w szkole – przypominają dentyści.

U dzieci niestety szkliwo jest cieńsze i bardziej ubogie w minerały niż u dorosłego, dlatego jest bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i próchnicę. Podczas rutynowego przeglądu stomatolog może zdiagnozować nieprawidłowości w strukturze czy wyglądzie szkliwa, objawem mogą być m.in. kredowobiałe plamki na jego powierzchni.

Pamiętaj o dostarczeniu odpowiedniej ilości fluoru zębom dziecka. Dobrą metodą jest również fluoryzacja w gabinecie, która wzmocni i zremineralizuje szkliwo, ochroni przed bakteriami i wpływem kwasów.

Nieprawidłowy zgryz? Pora na konsultację z ortodontą!

W przypadku nastolatka, dentysta może również zalecić usunięcie zębów mądrości (zwykle wyrzynają się one między 17. a 21. rokiem życia). To odpowiedni wiek, aby wykonać badanie tzw. pantomogram, ocenić ustawienie zawiązków i stwierdzić, czy ósme zęby mają szansę prawidłowo rosnąć. Jeśli nie, stomatolog może doradzić ich ekstrakcję, zanim jeszcze korzenie nie są w pełni ukształtowane. W ten sposób unikniemy bolesnych powikłań związanych z wyrastaniem lub usuwaniem ósemek w wieku dorosłym.

przejdź do następnego artykułu
2023 | Wszystkie prawa zastrzezone
projekt i wykonanie | Nośniki Reklamy