dodano: 28 kwietnia, 2023

Objawy próchnicy u dzieci

Mleczaki wymagają takiej samej pielęgnacji i codziennych zabiegów jak zęby stałe. Jeżeli w zębach Twojego dziecka pojawią się ubytki lub próchnica, te same bakterie zaatakują jego zęby stałe, narażając je na o wiele większe ryzyko dla zdrowia jamy ustnej na późniejszym etapie życia. Niestety w ostatnich latach wzrosła liczba małych dzieci mających próchnicę, która staje się najczęstszą przewlekłą chorobą u dzieci. Ważne jest, by wiedzieć, na jakie objawy zwracać uwagę, mieć świadomość przyczyn oraz sposobów zapobiegania i leczenia próchnicy u małych dzieci.

Wczesne objawy próchnicy zębów u małych dzieci

Aby sprawdzić, czy u dziecka nie występują objawy próchnicy, najlepiej przyjrzeć się jego dziąsłom. Jeśli są zaczerwienione lub spuchnięte, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w zębach uwięzione są szkodliwe bakterie. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest krwawienie – jeśli po zakończeniu szczotkowania w zlewie pojawia się krew, być może warto wybrać się do dentysty. Niemniej jednak wiele oznak próchnicy trudno zauważyć bez odpowiedniego wyposażenia, zatem warto, by 1-2 razy w roku zęby dziecka sprawdził dentysta.

Co powoduje próchnicę zębów u małych dzieci

Na zdrowie jamy ustnej wpływa wiele czynników. W przypadku małych dzieci za próchnicę zębów odpowiadają głównie dwa czynniki. Najważniejszym z nich jest spożywanie dużej ilości żywności i napojów bogatych w cukry. Gdy dziecko zje lub wypije cokolwiek zawierającego cukier, bakterie w płytce nazębnej rozkładają cukier na kwas atakujący szkliwo. Na skutek osłabienia szkliwa w zębach pojawiają się dziury. Są one określane jako „ubytki”.

Powolne spożywanie cukru rozłożone w czasie jest bardziej szkodliwe dla zębów dziecka niż szybkie, jednokrotne spożycie posiłku lub napoju zawierającego cukier. To dlatego korzystanie z kubków niekapków jest drugą najczęstszą przyczyną występowania próchnicy. Jeżeli dziecko przez długi czas w ciągu dnia korzysta z kubka niekapka, pijąc coś innego niż wodę, cukier powoli gromadzi się wokół zębów, w związku z czym wspomniane kwasy mają więcej czasu na wyrządzenie szkód. Zaleca się aby do 12. miesiąca stopniowo odstawić kubek niekapek oraz butelkę, jeśli więc Twoje dziecko nadal z nich korzysta, czas to zmienić.

Leczenie próchnicy u małych dzieci

Co się stanie, jeśli dowiem się, że moje dziecko ma ubytki? Nie martw się – istnieją bezpieczne i skuteczne zabiegi pozwalające zatrzymać ubytki. W zależności od stopnia próchnicy, najlepszymi rozwiązaniami w przypadku dzieci są wypełnienia i korony. Jako środki znieczulające stosuje się niewielką dawkę gazu rozweselającego bądź nowokainy, które są dla małych dzieci nieszkodliwe. Skonsultuj się z dentystą dziecka, aby ustalić najlepsze rozwiązanie.

Jak zapobiec próchnicy u małych dzieci

Doskonale wiemy, że wizja poddania dziecka zabiegowi dentystycznemu może być przerażająca zarówno dla samego dziecka, jak i rodzica. Dzięki codziennemu wykonywaniu prostych, skutecznych czynności można tego jednak uniknąć.

Szczotkowanie: Szczotkuj zęby dziecka co najmniej dwa razy dziennie, podobnie jak własne zęby. Nakładaj pastę z fluorem w ilości odpowiadającej ziarnku grochu oraz stosuj szczoteczkę dla dzieci. Wypróbuj szczoteczkę elektryczną Oral-B 3+ lub manualną szczoteczkę Oral-B dla dzieci wieku od 3-5 lat, jeśli wolisz tradycyjne szczoteczki.

przejdź do następnego artykułu
2023 | Wszystkie prawa zastrzezone
projekt i wykonanie | Nośniki Reklamy