dodano: 16 czerwca, 2023

O bezpiecznym usuwaniu ósemek

Przeciętnie u każdego człowieka szczęka powinna składać się z 32 zębów: siekaczy, kłów, zębów przedtrzonowych oraz trzonowych. Zęby mądrości, czyli potocznie znane “ósemki” to trzecie zęby trzonowe. Należą to narządów szczątkowych, co oznacza, że w trakcie ewolucji traciły swoją pierwotną funkcję. Pojawiają w trakcie wchodzenia w dorosłość. Z czasem stają się porównywane do wyrostka robaczkowego, dlatego niezwłocznie trzeba umówić się na ich bezpieczne usunięcie!

Dlatego usuwamy ósemki?

Bo po prostu są nieprzydatne – tak odpowie każdy, ale my rozwiniemy tę myśl! Nie pełnią żadnej ważnej funkcji w organizmie, brakuje dla nich miejsca w naszych szczękach. Im zbyt długie przebywanie w naszym uzębieniu może skutkować wywoływaniem stanu zapalnego. Ósemki nie wyrzynają się całkowicie i są skryte pod warstwą dziąsła. W dalszej perspektywie tworzą one miejsce dla gromadzenia się resztek jedzenia – pożywka dla bakterii. Zwracaj uwagę, czy Twoje zęby mądrości wyrzynają się krzywo lub są przyczyną uciążliwego bólu w jamie ustnej.

Na czym polega usuwanie?

Zabieg ekstrakcji ósemek ma dwa rodzaje – 1. za pomocą kleszczy i dźwigni, jeżeli ząb jest ustawiony pod prawidłowym kątem, 2. dłutowanie w przeciwnym razie.

Dłutowanie polega na odpowiednim nacięciu dziąsła, następnie odsłonięciu kości specjalnymi wiertłami, usunięciu zęba, a na koniec zaszywaniu rany. Zabieg przeprowadza się przy użyciu znieczulenia miejscowego. Dłutowanie jest skutecznym rozwiązaniem chirurgicznym w przypadku zębów zatrzymanych pod dziąseł.

Możliwe powikłania

Wbrew pozorom usuwanie ósemek nie powoduje uciążliwych powikłań, ale przed przystąpieniem do zabiegu należy pamiętać wyborze fachowego specjalisty, od którego może zależeć przebieg niepożądanych reakcji. Najczęściej pojawia się dyskomfort (ruchomość szczęki) oraz opuchlizna w operowanym miejscu. Dolegliwości bólowe naturalnie też mogą wystąpić.

Jeżeli masz wszelkie wątpliwości to zawsze skonsultuj z Naszym specjalistą, a on wskaże odpowiednie zalecenia.

przejdź do następnego artykułu
2023 | Wszystkie prawa zastrzezone
projekt i wykonanie | Nośniki Reklamy