Uwaga! Nigdy nie należy stosować ziołowych preparatów lub wywarów bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem dentystą. Należy wiedzieć, że wiele ziół wchodzi w niepożądane interakcje z innymi lekami lub w przypadku zbyt długiego stosowania daje niepożądane objawy.
koszyczek arniki.
Preparaty z koszyczka arniki, stosowane zewnętrznie, posiadają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Nalewka Tinctura Arnicae jest stosowana do płukania w chorobach jamy ustnej – zapaleniu jamy ustnej i dziąseł, rogowaceniu białym (leukoplakii), zapaleniu przyzębia, martwiczo-wrzodziejącym zapaleniu przyzębia oraz w parodontopatiach zanikowych.
ziele krwawnika.
Krwawnik ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może być stosowany w leczeniu zapalenia pęcherzowego gardła i jamy ustnej oraz owrzodzenia odleżynowego.
ziele tymianku.
Olejek tymiankowy stosowany zewnętrznie wywołuje działanie przeciwbólowe i przeciwświądowe. Olejek jest pomocny w wielu schorzeniach jamy ustnej, np. w zapaleniu jamy ustnej, zapaleniu jamy ustnej gronkowcowym, wrzodziejącym, aftowym, w aftach przewlekłych nawrotowych, pryszczycy, zapaleniu przyzębia.
korzeń omanu.
Wyciąg z korzenia omanu działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Ze względu na swoje właściwości może być stosowany w leczeniu powierzchownych zmian i nadżerek w jamie ustnej.
korzeń tarczycy bajkalskiej.
Korzeń tarczycy bajkalskiej – stosowany od wieków w tradycyjnej Medycynie Chińskiej i japońskiej medycynie Kampo – działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie, przeciwwolnorodnikowo, przeciwbakteryjnie (jest skuteczny również wobec gronkowca złocistego), przeciwgrzybiczo (ogranicza rozwój drożdżaków Candida albicans), przeciwwirusowo, dlatego znajduje zastosowanie w leczeniu zapaleń dziąseł oraz parodontopatiach, może być również stosowany profilaktycznie.
kwiatostan lipy.
Ze względu na swoje właściwości osłaniające i przeciwzapalne jest zalecany (podobnie jak kwiat bzu czarnego) we wrzodziejącym zapaleniu jamy ustnej, aftach przewlekłych nawrotowych, liszaju płaskim Wilsona.
kwiat malwy czarnej.
Kwiat malwy czarnej zawiera śluzy, flawonoidy i antocyjany. Podobnie jak inne surowce zawierające śluzy działa osłonowo, powlekająco i łagodząco. W stomatologii może być stosowany m.in. w leczeniu przewlekłych aft nawrotowych, nieżytowego zapalenia jamy ustnej i dziąseł, zapalenia jamy ustnej: gronkowcowego, wrzodziejącego, aftowego, w liszaju płaskim Wilsona i rogowaceniu białym.
kora dębu.
W korze dębu zawarte są garbniki skondensowane, przez co surowiec ten jest stosowany jako środek ściągający. Odwar z kory dębu może być stosowany do płukania jamy ustnej w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, np. gronkowcowym zapaleniu jamy ustnej, aftach, półpaścu.
liść, kora oczaru.
Tak jak inne surowce garbnikowe, działa ściągająco, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, uszczelnia ściany naczyń włosowatych. Jest zalecany w stanach zapalnych skóry, błon śluzowych i gardła.